DVA LICA HRVATSKOG PRVAKA Utakmicu koja se odigrala na velebnom Olimpijskom stadionu u Ateni teško je opisati

Rijeka je u prvom poluvremenu izgledala moćno, zbog bijelih dresova laiku bi se učinilo kao da je Real stigao na gostovanje u Grčku!

Rijeka je remijem 2:2 na gostovanju u Ateni kod AEK-a i teoretski izgubila šanse da napravi najveći iskorak među hrvatskim klubovima u posljednjih 15-ak godina i dočeka proljetni dio sezone u nekom od europskih natjecanja, a dva lica koja je sinoć pokazao aktualni hrvatski prvak otvaraju brojna pitanja.

Utakmicu koja se odigrala na velebnom Olimpijskom stadionu u grčkoj prijestolnici teško je opisati. Uoči njezina početka, Riječani su se nalazili u izrazito neugodnoj situaciji. S tek tri boda iz prva četiri kola u skupini, hrvatski je prvak u utakmicu ušao s imperativom pobjede kojom bi se izjednačio s jučerašnjim protivnikom na ljestvici.

Naravno, nimalo olakotna okolnost ne bi bila činjenica što u posljednjem kolu moraju igrati protiv europskog velikana Milana, dok će AEK u goste kod Austrije Beč, no Rujevica se često pokazala velikim zalogajem za renomirane europske momčadi, pa zašto se i protiv velikih Rossonera ne bi dogodila još jedna noć za pamćenje?

Uz tu otežavajuću okolnost, svakako treba spomenuti i relativno nizak moral koji već duže vrijeme prožima svlačionicu slovenskog stručnjaka Matjaža Keka. Pomalo nevjerojatno zvuči činjenica da su goropadni Riječani u posljednjih pet kola domaćeg prvenstva osvojili tek jedan jedini bod – onaj u prošlom kolu protiv zaprešićkog Intera.

Ista ta Rijeka cijele je prošle sezone upisala tek dva poraza. Prethodno tom remiju s Interom, a nakon poraza protiv Lokomotive, četvrtog u nizu, Slovenac je Upravi ponudio svoju ostavku, no ona je glatko odbijena. Zna Mišković koliko je Kek napravio na klupi Rijeke otkako je stigao ovdje i kakvu je simbiozu igrača i navijača stvorio, a usluge takvog karizmatičnog stručnjaka ne odbacuju se tek tako.

Shodno svome stilu, tajnoviti Kek u najavi presudnog susreta za europske ambicije Riječana novinarima nije ponudio mnogo, tek poručivši kako je AEK favorit i kako će se ‘sve vidjeti u četvrtak na terenu’.

I doista se imalo što vidjeti. Od prvog sučevog zvižduka doista je bilo užitak gledati Riječane na nezgodnom gostovanju u Ateni. Samo pobjeda ostavljala ih je u igri za nokaut fazu, i od prve minute su pokazali da neće pristati na kompromis. Borba, trka za svaku loptu, agresivnost, gotovo harmonično usklađena bočna kretanja u defanzivi, pobjeda u svakom duelu i svakom skoku – Rijeka je izgledala moćno, zbog bijelih dresova laiku bi se učinilo kao da je Real stigao na gostovanje u Grčku!

Statistika je u već oko 20. minute susreta pokazala kako su gosti iz Hrvatske uputili pet udaraca u okvir vrata naspram nule domaćina. Već u osmoj bilo je 1:0, a u 26. minuti 2:0 za Rijeku. Uz to su dva puta zatresli i vratnicu. Na terenu nije bilo ni najmanje prepirke s protivničkim suigračima niti ijednog prigovora sucu – Rijeka je na teren izašla potpuno koncentrirana samo na igru i s pobjedničkim mentalitetom koji joj je donio – pobjedu! Barem u prvom dijelu, drugi dio je zasebna priča.

Doduše, prvi pogodak AEK je zabio krajem prvog dijela, doslovce 20 sekundi prije isteka sučeve nadoknade u trajanju od dvije minute. Klasična pogreška kod ubacivanja lopte iz auta, umjesto uz liniju i što dalje prema protivničkom golu, lijevi bek Žuta je išao dobaciti loptu svojim stoperima, ona je presječena i završila je u mreži vratara Prskala. Nema veze, kako su igrali, uz Kekov motivacijski govor u svlačionici i samopouzdanje koje je igra u prvih 45. minuta morala izazvati, reklo bi se da prvaci Hrvatske neće imati problema u drugom dijelu. Nažalost, to nije bilo ni blizu istine!

U nastavku susreta kao da je na teren istrčala neka druga 11-orka. AEK je doduše, podigao razinu svoje igre, no neshvatljivo je kako su se Riječani povukli na svoju polovicu, gotovo bez imalo ambicije da oduzmu loptu i pokrenu barem neku kontru, kad već nisu nastavili visoki presing na protivnika koji su tako savršeno izvodili u prvom dijelu. Gdje je nestao taj pobjednički mentalitet iz prvog dijela? Je li Kek u svlačionici toliko poludio zbog olako primljenog pogotka u posljednjim sekundama prvog dijela da je svojim nastupom na predahu demoralizirao igrače?

Na kraju su Riječani dobili ono što su, ruku na srce, i zaslužili. Jedan prekid i nespretna reakcija Prskala rezultirala je drugim pogotkom AEK-a i raspadom riječkih snova. No, ono što posebno brine jest nastup nakon tog pogotka. Do kraja je bilo još punih 35 minuta, no pomak u igri se nije dogodio. Bilo je pomalo tužno uz rub TV ekrana vidjeti Keka kako skače pokraj terena i rukama gestikulira igračima da izađu sa svoje polovice dok se AEK-ovi veznjaci besciljno dodaju na svom dijelu terena, a od njih ne dolazi nikakva reakcija.

Da je Slovenac duboko razočaran, jasno se moglo vidjeti u izjavama na presici nakon utakmice, iako je pokušao biti maksimalno korektan i odmjeren u izjavama.

“Ja ne znam što nam se događa. Svi smo krivi, no zadnjih mjesec dana smo izgubili duh. Svi o tome pričaju, a nikako da netko preuzme odgovornost i da se nešto promijeni. Najbitnija je vjera u sebe, rekao sam svojim igračima da će svi problemi koji nas okružuju nestati budemo li vjerovali u sebe, vidjeli ste kakvo smo prvo poluvrijeme odigrali kad je ona bila prisutna, a što se dogodilo u drugom ne znam. Ipak, smatram da smo odigrali još jednu korektnu europsku utakmicu”, pomirljivo je zaključio Kek u izjavi za HTV, iako je jasno da svlačionica više ne odiše optimizmom nastalim nakon prošlosezonskog naslova prvaka, inače prvim u povijesti kluba.

Sinoćnja dva potpuno suprotna poluvremena u Ateni nekako se i simbolički mogu primijeniti na Rijeku koja je prošle godine osvojila naslov i na ovosezonsku Rijeku – bez te goropadnosti, želje, bespoštedne borbe. Naravno, veliku ulogu tu igra i borba na dva fronta, koja se još jednom pokazala kobnom za hrvatske klubove. Riječani prošle sezone nisu nastupali u europskim natjecanjima, Dinamo jest, a rasplet prvenstva svima nam je poznat.

Ove godine situacija je obrnuta, a iako je službeni zaključak ove sezone udaljen još dobrih šest mjeseci, teško da ćemo pogriješiti ako već sad ustvrdimo da će Dinamo vjerojatno povratiti titulu u svoje ruke. Na prvenstvenoj ljestvici ih dijeli ogromnih 14 bodova i uz sav respekt Bijelima, to je ipak razlika koju će teško dostići.