BIJELIMA KUP HRVATSKE! Fenomenalnom i junačkom igrom Rijeka pobijedila Dinamo i osvojila dvostruku krunu!

U posljednjoj utakmici sezone šampionska momčad Rijeke još jednom je razbila Dinamo u jednoj sjajnoj prezentaciji kombinatorne momčadske igre nabijene požrtvovnošću, vještinom i lukavošću. Junaci finala Kupa Hrvatske su svi, od dvostrukog strijelca Gavranovića i asistenta Mišića do svepristutnog Vešovića i budnog Prskala koji je spašavao kada je trebalo!

DINAMO – RIJEKA 1:3 (1:1)

VARAŽDIN – Gradski stadion. Utakmica finala Kupa Hrvatske. Gledatelja: 10.000. Sudac: Ante Vučemilović.

Strijelci: Gavranović (24, 47), Olmo (37), Župarić (72)

RIJEKA: Prskalo – Ristovski (Zuta, 85), Župarić, Elez, Vešović – Bradarić, Mišić – Gorgon (Čanađija, 73), Andrijašević, Bezjak – Gavranović.

DINAMO: Zagorac – Matel, Lešković (Soldo, 53), Schildenfeld, Pivarić – Pavičić, Machado – Soudani, Gojak, Olmo – Hodžić

Odlično prvo poluvrijeme odigrali su Bijeli! Dubinskim proigravanjima za najbolje postavljenog, iz pozadine nadirućeg igrača (Gavranović, Andrijašević, Ristovski, Vešović…) izluđivali su užu obranu Dinama, a od nekih „malonogometnih“ akcija – poput one iz koje je postignut i prvi gol – Modrima se vjerojatno i sada vrti u glavi.

Šteta je samo što Bijeli svoju nadmoćnu napadačku igru nisu okrnunili još ponekim pogotkom, pogotovo što je većim dijelom poluvremena Dinamo bio zapravo nemoćan (lažna terenska premoć samo je klopka u koju je Kek uhvatio Modre) a izjednačujući pogodak postigli su iz prekida i iz prvog udarca u okvir Prskalovih vratiju.

No Olmov gol ide na dušu cijele riječke uže obrane, ponajprije Eleza koji u „remplanju“ sa Soudanijem nije trebao izgubiti živce i napraviti prekršaj na dvadesetak metara s desne strane. Nakon toga, nakon ubačaja u šesnaesterac, pogriješio je i netko iz bijele obrane samo okrznuvši loptu glavom koja potom dolazi do Leškovića u petercu koji je gotovo slučajno butinom vraća na desetak metara gdje Olmo dočekuje odbijanac i iz prve „buši“ riječku obranu i Prskala. Šteta, jer Rijeka je bila puno bolji takmac u prvom dijelu utakmice!

Uraganski je bio ulaz Riječana u utakmicu: već u drugoj minuti Gorgon i Gavranović nisu uspjeli iskoristiti neopreznost obrane Dinama. U desetoj Mišić je sjajno odigrao za Gavranovića koji je bio brži od Schildenfelda. Uslijedio je oštar udarac, Zagorac je obranio, a Gorgon je ostao na krivoj nozi da bi odbijanac pospremio u mrežu

Već u 14. minuti Andrijašević je blokirao pokušaj Schildenfelda da ispuca loptu i sjurio se u kazneni prostor. Nakon što su braniči Dinama iščeprkali loptu iz nogu Andrijaševića, ona je došla do Gavranovića čiji je udarac prošao pored vratnice, a pritom je Andrijašević „za dlaku“ ostao prekratak da tu loptu samo lagano ubaci u praznu mrežu.

I napokon u 24. minuti Bijeli su okrunili premoć: sjajna „malonogometna“ akcija Rijeke u kojoj je u završnici Andrijašević, okružen trojicom igrača, kod korner-linije proigrao Gavranovića koji je ostao usamljen u srcu šesnaesterca te smirenim i preciznim udarcem „buši“ odličnog vratara Modrih Zagorca.

Kakav početak drugog dijela! Odmah na početku Rijeka ponovno dolazi u vodstvo zahvaljujući Gavranoviću i asistentu Mišiću! Mišić fenomenalno izvodi korner, lopta u visokom luku prelazi cijelu obranu Dinama uključujući i vratara Zagorca, a potom se naglo spušta točno na glavu Gavranovića koji se samo naklonio i udarcem glavom loptu „zakucao“ u mrežu. Fenomenalno!

Već u 50. Mišić ponovno dobro ubacuje iz slobodnog udarca, Elez je ostao sam, ali udarac glavom otišao je preko gola. Rijeka potom kao da još dodatno prepušta terensku inicijativu Dinamu, ali Modri nemaju rješenja dok svaka oduzeta lopta Bijele stavlja u situaciju da opasno zaprijete Zagorcu iz kontre.

U 57. minuti Riječani su imali i podosta sreće. Soudani je sjajno potegnuo s nekih 15 metara po sredini, greda iznad Prskala je gotovo pukla od siline Soudanijeva udarca. Iz odbijanca Gojak pokušava glavom, nasreću po Bijele pored gola!

Riječani su se svjesno ili nesvjesno dosta povukli na svoju polovicu, i reagira Kek – izlazi Andrijašević koji je od Bijelih veznih igrača nekako najviše ostao bez snage. Franka mijenja Maleš. Sada je glavno pitanje hoće li u posljednjoj utakmici superuspješne sezone Bijeli imati dovoljno snage privesti ovu utakmicu kraju!

Kod mnogih igrača, vidljivo je, u zadnjoj četvrtini utakmice nema više toliko svježine, što je i razumljivo pogotovo nakon uraganskog početka utakmice Bijelih.

U 63. minuti ružne scene: živci Modrih popuštaju , Hodžić na sredini terena laktom udara Vešovića. Hrabriji sudac Hodžiću bi dao žuti karton što bi Hodžiću bio drugi žuti i izlazak prije vremena s terena, no Vučemilović zove igrače i – podučava ih usmeno fair-playju!?! Još jednom „respect“, a ništa crveni karton za “privilegirane” Dinamove igrače…

U 67. minuti Andrej Prskalo spašava stopostotnu priliku, izbija loptu po udarcu par metara udaljenog usamljenog Hodžića (koji više nije ni trebao biti u igri!). Rijeka se definitivno previše povukla Prskalu u krilo, Bijelima kao da sve više ponestaje snage… U 68. minuti Soudani nakon lijepe kombinacije sa suigračima opasno tuče po lopti s 16 metara iskosa, srećom pored gola…

Vjerovali ili ne, Riječanima u tim trenucima pomažu – Bad Blue Boysi! Upriličili su poveću bakljadu, Vučemilović prekida susret a Riječanima je to dobra prilika da se osvježe i predahnu.

Hvala BBB-ima!!! U 72. minuti Rijeka vodi 3:1! Mišić je ubacio s desna, lopta je došla do Župarića koji je sjajnom reakcijom, udarcem po lopti lijevom nogom s nekih 14 metara pospremio loptu u mrežu! Rabuzinovo sunce se smiješi Riječanima!!!

Bijeli su do kraja utakmice “sakrili” loptu Modrima, a Kek je s još nekoliko izmjena ubrizgao svježu krv u bijele redove.

Rijeka je veličanstvenom pobjedom zaključila najuspešniju sezonu u svojoj povijesti!