KAKVO JE VRIJEME NA DRENOVI?… „Evo da pogledamo na našoj meteorološkoj postaji!“

U Zavičajnom muzeju Drenove u organizaciji drenovske udruge Bez granica održana je tribina o fenomenima povezanima s vremenskim (ne)prilikama pod nazivom „Ludo, Luđe, Najluđe: Vrijeme ili zajubljenici u meteorologiju?“

Tom prilikom su predstavljeni i konkretni rezultati proizišli iz projekta ostvarenog u okviru Riječkog programa lokalnog partnerstva – novopostavljena montažna automatska meteorološka stanica priključena na sustav pljusak.com čime su stanovnici Drenove dobili izvor meteoroloških podataka u svojem kvartu

U Zavičajnom muzeju Drenove, čije je dvorište uređeno u sklopu Riječkog programa lokalnog partnerstva, predstavljana je novopostavljena montažna automatska meteorološka stanica.

„Osnovna ideja postavljanja stanice je približavanje meteoroloških podataka građanima. Naime, ako se po kvartovima nalaze ovakve stanice, građani mogu dobiti puno preciznije podatke. Drenova je, primjerice, dva ili tri stupnja hladnija nego centar grada te ovdje pada nešto više kiše. U Rijeci djeluju četiri alternativne stanice te je ideja da se ta mreža proširi, kako bi praktički svaki kvart mogao imati svoje lokalne podatke“, kazao je predsjednik društva „Bez granica“ Damir Medved.

Projekt uređenja dvorišta Zavičajnog muzeja predstavio je Damir Medved

Zanimljiva predavanja

U sklopu predstavljanja meteorološke stanice održano je nekoliko predavanja na temu meteorologije kojima je kao uvod poslužila projekcija dokumentarnih filmova. Predavanja su održali predstavnici nezavisnih meteoroloških portala – Zoran Dragić s portala Pljusak.com posjetitelje je uveo u temu mreže automatskih stanica, a Bojan Grbavac s portala Rimeteo ukazao je na značaj lokalnih meteoroloških podataka i njihove popularnosti kod građana.

Posjetitelji su imali priliku saznati i recept za snijeg u Rijeci – premještanje ciklone iz Genovskog zaljeva u srednji Jadran, ali ne i južni, potom hladni sektor i stražnja strana ciklone, dovoljno oborina i hladnoće te postojanje vjetra, s time da do Senja treba puhati jugo, a sjevernije bura.

Posjetitelji su mogli čuti mnoge zanimljive meteorološke podatke

Damir Medved govorio je o estradizaciji meteorologije, a Kristian Benić o aktivizmu, edukaciji i kulturi.

Uspjeh projekta u sklopu RPLP

Udruge Bez granica i Dren postavljanjem meteorološke stanice uspješno su dovršile aktivnosti iz ovogodišnjeg programa Riječkoga lokalnog partnerstva. Cilj projekta bilo je uređenje dvorišta Zavičajnog muzeja na Drenovi kako bi se dobio multifunkcionalni prostor pogodan za izvođenje više vrsta događanja. Uređen je parter gdje su položene elektroinstalacije za osvjetljenje dvorišta, izbetonirane su dvije podloge na koje se mogu postaviti montažne pozornice te je montiran okvir za postavljanje filmskog platna.

Ukupna vrijednost projekta je 42 tisuće kuna, s time da je Grad Rijeka uložio 26 tisuća kuna, dok su ostatak vrijednosti projekta čine donacije te volonterski rad članova udruge.

Projekt Zavičajnog muzeja nastavlja se i dalje – kako je postavljeno kino-platno i uređeno dvorište, iduće godine dvorište Zavičajnog muzeja ugostit će nekoliko kino-ciklusa i kazališnih predstava te stanovnicima Drenove pružiti pravu malu kvartovsku oazu kulture i druženja.

Udruge Bez granica i Dren već su realizirale nekoliko projekta u sklopu Riječkog programa lokalnog partnerstva, od revitalizacije komunskih šterni preko revitalizacije nasada drena i uređenja prirodnog jezerca Lokvica do uređenja zgrade Zavičajnog muzeja i njegova okoliša. Dragica Fadljević iz Direkcije mjesne samouprave Grada Rijeke izrazila je nadu da će dvije vrlo aktivne drenovske udruge i dalje svoje zanimljive ideje uspješno pretakati u kvalitetne projekte za boljitak cijele lokalne zajednice.

U realizaciji projekata obuhvaćenih Riječkim programom lokalnog partnerstva sudjeluju građani, udruge, mjesni odbori i Grad Rijeka. Program omogućava brže i ekonomičnije uređenje manjih javnih površina – uređenje i obnovu postojećih dječjih igrališta, izgradnju novih igrališta, uređenje zelenih ili javnih gradskih površina, saniranje manjih divljih deponija i slično.

Natječaj za prijavu projekata na Riječki program lokalnog partnerstva za 2018. godinu otvoren je do 30. studenog.

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari