KORAČIĆ DO TITULE PRVAKA: SLAVEN BELUPO – RIJEKA 0:2 Riječani lakoćom svladali Koprivničane u gostima

Rijeka je nadmoćno pobijedila (0:2) u Koprivnici i stekla povijesnu prilika da u 35. kolu na Rujevici osvoji prvu titulu prvaka. Budući da je protivnik Cibalia, teško je zamisliti koja viša sila može pokvariti nedjeljnu proslavu titule prvaka. Slavlje na tribinama u Koprivnici najavilo je tjedan za pamćenje u povijesti riječkog nogometa.

Igrači Rijeke počeli su igrati autoritativno od prve minute, odmah je momčad Rijeke ostvarila izrazitu dominaciju u posjedu lopte čemu je pogodavao neočekivani taktički pristup domaćeg trenera Željka Kopića.

Slaven Belupo neugodan je protivnik Rijeci bio jedino kada je agresivno igrao visoki presing, ni pokušaj s Christensenom i Heberom na bokovima nije bio poseban problem za goste. Nakon pola sata Kopić je zamijenio mjesta Christensenu i Ivanovskom, priznao je svoju taktičku pogrešku.

S druge strane Matjaž Kek mogao je biti potpuno zadovoljan ulaskom igrača Rijeke u utakmicu, a pogodak u 14. minuti unio je dodatno samopouzdanje, slično kao pogodak u istoj minuti protiv Hajduka na Rujevici. Zuta je na lijevoj strani dotrčao do korner-linije, ubacio u sredinu, Vešoviću se lopta odbila od prsiju taman po mjeri Andrijaševića, koji je iz blizine zatresao mrežu i bacio u trans raspjevane navijače Rijeke – 0:1. kojih je bilo više od petstotinjak usprkos tome što im je na raspolaganje stavljeno malo ulaznica.

Za razliku do Hajduka, momčad Slavena Belupa ostala je zbijena na svojoj polovici, Kopiću na kraj pameti nije bilo otvoriti se u tako ranoj fazi utakmice.

U 18. minuti Heber je izašao na 20 metara, udario po lopti koja je zapela u bloku i u luku poletjela pod gredu, Prskalo se vinuo dovoljno visoko da atraktivno spriječi pogodak. Po tko zna koji put ove sezone održao je vratar Rijeke nulu na semaforu.

Neočekivano slabi ritam više je odgovarao momčadi Rijeke, koja je bez problema kontrolirala spori protok lopte u protivničkoj momčadi.

Utakmica bez očekivanog naboja sigurno ne bi privukla pažnju nepristranih gledatelja. Iako takvih na stadionu u Koprivnici nije bilo, nakon pogotka Rijeke gledatelji do odmora nisu vidjeli ništa konkretno do 43. minute. Tada je polukontra na nepostavljenu obranu gostiju završila okomitim ubacivanjem, Melnjak je glavom loptu darovao Vešoviću na ulasku u kazneni prostor. Napadač Rijeke prihvatio je dar, Marković nije uspio dovoljno skrenuti loptu da ona ne bi završila u mreži zajedno s uklizalim Gavranovićem – 0:2.

U drugom dijelu Kopić je ponovo promijenio raspored, počeo je igrati s trojicom stopera čime je pokušao stvoriti višak igrača u sredini…

Dignula se zadnja linija obrane domaćina visoko, dignuo se intezitet igre, Kopić je počeo igrati onako kako Kek najviše voli. Presložila se riječka momčad na svojoj polovici i počela čekati priliku da iskoristi prazni prostor na domaćoj polovici.

U 58. minuti Kek se još više zbio u sredini, ušao je Maleš umjesto Gavranovića.

Vratio je Kek prevlast u sredini terena, počeli su igrači Slavena Belupa udarati u “živi zid” na tridesetak metara od Prskala. Preostalo je domaćinima ubacivati visoke lopte, počeo je jaki skakački trening za Eleza i posebno sveprisutnog Župarića. Bez suvišne potrošnje, vrlo mirno i samouvjereno, čekali su gosti trenutak nepažnje u domaćoj obrani.

U 68. minuti Vešović je na kraju kontre pobjegao desnom stranom, ubacio u sredinu gdje Bezjak nije odbro zahvatio loptu u otvorenoj poziciji za udarac s 13 metara. Bila je to jedina osmišljena napadačka akcija Rijeke u drugom dijelu i jedino uzbuđenje pred obojicom vratara.

Podatak da u drugom dijelu Prskalo ni jednom nije morao intervenirati sve govori o taktičkoj i fizičkoj nadmoći Rijeke u Koprivnici.