Sudac Zebec ključni igrač Dinama u „krađi“ Rabuzinovog sunca iz Rijekinih vitrina

Iako ni jedna ni druga momčad danas nije prikazala bogzna kakvu igru, ne možemo se oteti dojmu da su dvije sudačke odluke ponovno bile presudne i prelomile utakmica na jednu – Dinamovu – stranu

DINAMO – RIJEKA 3:0 (1:0)

ZAGREB – Stadion Maksimir. Utakmica polufinala Kupa Hrvatske. Sudac: Mario Zebec (Varaždin). Gledatelja: 7.000

Strijelci: Hajrović (24), Soudani (80), Čorić (82)

DINAMO: Zagorac, Soudani, Sosa, Doumbia (od 87′ Gojak), Ademi, Olmo (od 76′ Fiolić), Hajrović (od 65′ Čorić), Gavranović, Rrahmani, Stojanović, Perić

RIJEKA: Sluga, Zuta, Župarić, Punčec, Leovac, Bradarić, Grahovac, Acosty (od 78′ Bojinov), Pavičić, Heber (od 72′ Kvržić), Puljić (od 67′ Gorgon)

Riječ je, naravno, o crvenom kartonu za Filipa Bradarića kojeg je kapetan Rijeke dobio na samom početku drugog poluvremena, već u 47. minuti, za prekršaj koji spada u kategoriju onih koji se obično ne „nagrađuju“ kartonom – pogotovo ako taj karton istodobno znači i isključenje za igrača koji ga dobije jer je „požutio“ u 24. minuti.

Šteta je bila tim veća što je Bradarić večeras bio jedan od rijetkih Rijekinih igrača koji je barem gestikulacijom i zalaganjem na terenu odavao dojam igrača koji pod svaku cijenu želi nadtrčati, nadigrati i pobijediti večerašnjeg suparnika.

Previše je danas u Rijekinim redovima bilo neraspoloženih igrača, onih koji su igrali kao da i sami ne vjeruju da mogu proći u finale Kupa Hrvatske. Zašto, ne bi znali reći. Pogotovo što je na suprotnoj strani stajala ekipa također uzdrmana brojnim ozljedama (Lešković, Moro od ranije Sigali…) i igrački limitirana koju je ista ova Rijeka prije nepunih mjesec dana „razvalila“ na Rujevici rezultatom 4:1.

No i takva Rijeka mogla je parirati Dinamu i možda i proći u finale da je suđenje bilo objektivno!

Pored isključujućeg kartona za Bradarića, kardinalna pogreška suca Zebeca koja je direktno utjecala na rezultat utakmice je i nedosuđeni jedanaesterac za Rijeku u 71. minuti. Acosty je došao do lopte u šesnaestercu, došlo je do kontakta sa Stojanoviće a sudac Zebec nije dosudio prekršaj za Rijeku već je napadaču Rijeke dodijelio opomenu!?

Nevjerojatno! Ili, zapravo, za znalce odnosa u našem nogometu, očekivano…?

Rijeka je na Maksimiru i s igračem manje dobro parirala domaćinu, čak je uspijevala prijetiti , ali na kraju nije bilo dovoljno snage za povratak.

Dinamo je krenuo jako u utakmicu i već u trećoj minuti malo je nedostajalo da stigne do pogotka. Olmo je izveo korner, Rrahmani je bio najviši i greda je spasila Rijeku!

Bijeli su odmah odgovorili, jednu brzu kontru okončao je Leovac neugodnim udarcem kojega je Zagorac, uz određene poteškoće, uspio iskontrolirati.

Već u šestoj minuti nova prilika za modre. Hajrović je povukao kontru, lopta je došla do Soudanija koji je pucao s 18 metara, ali lopta je otišla pored gola.

Dinamo je u vodstvo došao u 24. minuti: Olmo je povukao kontru i sa sredine polovice Rijeke odigrao udesno za Gavranovića. Uslijedio je zaista sjajan ubačaj na vrh peterca a tamo je Hajrović ostao sam i lagano poentirao pored nemoćnog Sluge.

U 26. minuti Grahovac je pokušao s 20 metara, ali nije bilo preciznosti. Novi detalj uslijedio je u 37. minuti kada je Heber izbio sam pred vratara Zagorca, ali pomoćni sudac označio je zaleđe.

Rijekin zadatak u nastavku postao je puno teži kada je Bradarić u 47. minuti zaradio drugi žuti karton. Dinamo nije znao iskoristiti brojčanu prednost. Dapače, Rijeka je bila više nego ravnopravan suparnik i da je bilo malo više koncentracije u završnici nekih akcija, bijeli su mogli i do izjednačenja.

U 66. minuti Heber je iščeprkao jednu loptu i krenuo u kontru, odigrao za Puljića koji je proslijedio Acostyju, koji je previše čekao i propala je prilika.

Nakon opisanih događaja i sudačkih vratolomija sve je zapečaćeno u 80. minuti. Čorić je gurnuo loptu u prostor za Soudanija koji je izbio sam pred Slugu, potkopao loptu i zatresao mrežu. Demoralizirana momčad Rijeke vrlo broz primila je i treći gol, Čorić je pobjegao obrani Rijeke, Sluga je ostao neodlučan, a nogometaš Dinama skrenuo je loptu taman toliko kako bi ona prevarila riječkog vratara.

Punčec nije stigao izbiti loptu, Rijeka nije uspjela obraniti Rabuzinovo sunce…