UTAKMICA PREOKRETA! Tri sjajna gola Hebera za remi protiv mladih internacionalaca iz Pule

U utakmici-ljepotici, posebno u prvom dijelu, vidjeli smo rastrčanu i borbenu mladu pulsku momčad sačinjenu od internacionalaca iz Španjolske, Argentine, Gane… ali i jednu upornu Rijeku koja nikako nije željela ispustiti ulogu lidera prvenstva

RIJEKA – ISTRA 1961 3:3 (2:2)

RIJEKA – Stadion HNK Rijeka na Rujevici. Utakmica 5. kola Hrvatski telekom Prve lige. Gledatelja: 4.517. Sudac: Marko Matoc (Zaprešić)

Strijelci: Heber (4, 29. 79), Mierez (3, 17), Obeng (81)

RIJEKA: Sluga – Raspopović, Župarić, Punčec, Žuta – Čanađija, Lončar – Gorgon, Pavičić (Puljić, 67), Heber – Čolak (Acosty, 58)

ISTRA 1961: Landeta – Grujević, Oneto, Rodriguez, Rubić – Cardozo (Espinosa, 85), Segado (Iglesias, 74) – Traore (Roce, 90), Ivančić, Obeng – Mierez

Nije samo prohladna nedjeljna večer natjerala igrače jedne i druge momčadi na angažman kakav već dugo nismo vidjeli na rujevičkom travnjaku – i kakav je donio utakmicu-ljepoticu garniranu u prvom dijelu s čak četiri lijepa pogotka (od kojih je prvi Puležana pomalo sumnjiva situacija koja miriše na zaleđe).

Pulski mladići, većinom španjolski, argentinski, ganski… internacionalci koji preko Pule žele izgraditi ime na nogometnom tržištu došli su na Rujevicu poput mladih gladnih lavova željnih dokazivanja kako svome treneru tako i riječkoj publici (a možda i riječkim menadžerima).

Rastrčani, borbeni, željni nadigravanja… u dva navrata su i spretno i sretno došli do vodstva u utakmici s Bijelima-neupitnim favoritima, no Gorgon, Heber, Pavičić i društvo nikako nisu željeli dozvoliti mladim Istrijanima rezultatsku nadmoć na Rujevici.

Dvama briljantnim golovima Hebera, postignutima nakon odličnih akcija cijele napadačke garniture Bijelih, uspostavili su rezultatsku ravnotežu. Pritom je, kao i uvijek, veliku ulogu imala ponovno glasna i raspjevana Armada koja je i doslovno svojom pjesmom „gurala“ Bijele prema golu mladog Španjolca Landeta.

Riječani su već u 3, minuti doživjeli šok – gosti su poveli! Nakon gužve u kaznenom prostoru i pomalo nonšalantne reakcije obrane Bijelih, Ivančić je uputio loptu prema petercu paralelno s gol-linijom i neuhvatljivu za Slugu. Mierez je na drugoj stativi samo podmetnuo nogu i lagano poentirao – činilo se, iz zaleđa.

Domaći su ekspresno uzvratili! Nakon sjajnog prodora odlučnog i nezaustavljivog Gorgona koji je večeras igrao na desnoj strani napada, Austrijanac uspijeva centrirati u srce šesnaesterca. Čolak je odlično prenio loptu a Heber sjajno smirio na prsa i poentirao!

Oduševljenje na Rujevici nakon brzo izjednačenja, no gosti nisu odavali dojam uzdrmane momčadi. Presing na igrače Rijeke, puno trke, uklizavanja i borbe za svaku loptu rezultirali su novim vodstvom gostiju, ponovno s potpisom mladog Argentinca Miereza

Punčec je negdje na 35 metara od Sluge neshvatljivo oklijevao s predajom lopte, potom se i okliznuo u naguravanju a Mierez mu je loptu oduzeo i krenuo prema Slugi te potom i smireno poentirao pored nemoćnog riječkog vratara.

Novi šok, Rijeka ponovno mora „naglavačke“ po izjednačenje!

U 27, minuti mogli su gosti i povećati svoje vodstvo – nakon ubačaja, Rodriguez je bio najviši u skoku i udario loptu glavom no greda je spasila Rijeku!

No vrlo brzo na scenu ponovno stupa raspoloženi Heber – pobjegao je po lijevoj strani, „okrenuo“ suparničkog braniča, namjestio se na desnu nogu i sjajno pogodio suprotni kut vratara Istre 1961!

Do kraja prvog dijela još dvije lijepe prilike za Bijele: u 40, velika pogreška Rubića otvorila je priliku Pavičiću. Veznjak Rijeke uočio je da se vratar Istre okliznuo na rubu kaznenog prostora, ali pokušaj loba završio je u rukama vratara Landete. U 42, slobodan udarac za Rijeku na 20 metara, Lončar je potegnuo no lopta je prošla uz samu vratnicu.

Poluvrijeme za nogometne sladokusce, no i publika je, vjerujemo, poželjela manje šokova u nastavku i laganiji put Rijeke do pobjede koja bi značila ostanak na vrhu Prve HNL.

Možda su tako razmišljali i treneri, jer izostao je „run & gun“ nogomet kakav se igrao u prvom poluvremenu. I jedni i drugi nešto oprezniji pa su u prvih 15 minuta izostale i stopostotne šanse.

U 63, umalo novi šok, s gol-linije “čisti” Raspopović. Nakon kornera, Rodriguez je pucao glavom a Raspopović izbio loptu s gol crte! Rijeka pokušava, trči, pokušava odigrati ubojiti “zadnji pas”…. ali osim nekoliko pokušaja s distance, gotovo do samoga kraja drugog poluvremena ostaje bez one prave, stopostotne šanse.

I onda, u 79, minuti, ponovno bljesak Hebera i prvo vodstvo Rijeke na utakmici!  Puljić je lijepo proigrao Hebera koji s lijeve strane ulazi u šesnaesterac i lijepo odmjerenim udarcem treći put matira mladog vratara Istre!

No ni tu nije kraj ove lude utakmice! Samo dvije minute kasnije, novi pogodak za goste! Žuti su lijepo kombinirali po desnoj strani, lopta je došla do brzonogog Traorea koji ubacuje pred peterac domaćih a tamo su posve sama čak dvojica igrača Istre.  Obeng samo podmeće nogu i mirno matira nemoćnog Slugu – 3:3.

Bila je ovo utakmica za ljude s čvrstim živcima. Rijeci  a posebno Heberu treba čestitati na borbenosti i krasnim golovima, no pravo je pitanje – kako ova i ovakva Istra 1961 još nema pobjedu u prvenstvu…