HRVATSKOJ SVJETSKO SREBRO Hrvatska u finalu SP povela 2:0 protiv Srbije, a onda „nestala“ iz bazena

HRVATSKA – SRBIJA  4:11 (2:2, 0:3, 2:2, 0:4)

KAZANJ Finale Svjetskog prvenstva u vaterpolu.

HRVATSKA: Josip Pavić, Damir Burić, Antonio Petković, Luka Lončar, Maro Joković, Luka Bukić, Petar Muslim, Andro Bušlje, Sandro Sukno, Fran Paškvalin, Anđelo Šetka, Paulo Obradović, Marko Bijač

SRBIJA: Gojko Pjetlović, Dušan Mandić, Živko Gocić, Sava Ranđelović, Miloš Ćuk, Duško Pjetlović, Slobodan Nikić, Milan Aleksić, Nikola Jakšić, Filip Filipović, Andrija Prlainović, Stefan Mitrović, Branislav Mitrović

Hrvatska reprezentacija osvojila je srebrnu medalju na Svjetskom prvenstu u Kazanju! Velik uspjeh svakako, no za korak na najvišu stepenicu nije bilo dovoljno snage, vještine pa i sportske sreće, ma koliko to čudno zvučalo nakon ovako visokog poraza. Ipak je ovo sraz ponajboljih svjetskih momčadi, i svaka, baš svaka lopta ima svoju vrijednost i važnost, da ne spominjemo udarce u okvir vrata…

Nakon početnog vodstva Hrvatske od 2:0 utakmica je skrenula na srpsku stranu, naši su bili loši s igračem više, pogađali prečke i stative, a Srbi su u istim situacijama bili neumoljivi. I kada su jednom prešli u vodstvo, više ga do kraja utakmice nisu ispuštali. Tračak nade pojavio se krajem treće četvrtine nakon gola probuđenog Sukna koji je smanjio na 4:7, no kada nismo iskoristili nekoliko napada za dolazak na dva gola razmaka, bilo je jasno da je susret riješen. Ipak, našima sve čestitke za sjajan nastup u ruskom Kazanju!

Nije Hrvatska nažalost uspjela iskoristiti i bolje kapitalizirati veliku psihološku prednost nakon vodstva 2:0 u prvoj četvrtini. Nekoliko fantastičnih obrana vratara Pavića i dva sjajna udarca Obradovića i Petkovića u „malu mrežicu“ suparničkih vrata nisu bili dovoljni za vodstvo nakon prve četrvrtine – nekoliko propusta u dotad neprobojnoj obrani, i prva dionica je okončana s 2:2, nakon što je pri kraju reprezentacija Srbije imala i prečku nakon što je snažan udarac Pavić skrenuo u okvir vrata.

U drugoj četvrtini i Srbija je „stisnula“ u obrani, počeli su izlaziti na bekove gotovo do polovice bazena, a prečka nas je još jednom spasila. Na drugoj strani Hrvatska ne realizira igrača više. Obrane su neprobojne na obje strane, i čini se kao da novi gol neće nikada pasti, iako je riječ tek o drugoj trećini. „Tišinu“ prekida ponovno ponajbolji srpski igrač Prlainović koji polovicom četvrtine dovodi Srbiju prvi put u vodstvo – 3:2. Hrvatska ne uspijeva odgovoriti niti s igračem više, s lijeve strane napada gotovo iz mrtvog kuta pogađamo stativu, a na drugoj strani Srbi poentiraju ponovno udarcem iz daljine (Ćuk). Još jednom Hrvatska ne uspijeva realizirati igrača više, ovoga puta pogođena je prečka, gol kao da je začaran u drugoj četvrtini! Sve to kažnjava s igračem više Filipović još jednim dalekometnim projektilom i na poluvrijeme se odlazi s 2:5.

I u trećoj ćetvrtini Hrvatska ima prvi napad, no ponovno neuspješan. Na drugoj strani novi gol, za Srbiju – ovog puta s tri metra . Napokon i gol hrvatske reprezentacije – s lijevog krila precizan je Sukno koji se napokon budi, i to je 3:6. Tračak nade za Hrvatsku kratko je trajao jer Srbi ponovno poentiraju s pet metara (Ćuk), i to je 3:7. Hrvatska obrana se raspala, jedino još Pavić ponekom obranom sprječava potpuni potop. Ipak, nakon prekršaja na njemu, Sukno se izdiže iz vode i još jednim projektilom para mrežu – 4:7. Srbija ne iskorištava napad, imamo kontru i šansu s tri metra za smanjenje na dva razlike, no naši su zaustavljeni prekršajem, a suci ništa ne sviraju. Burić potom dalekometnim udarcem gađa stativu – zaista nemamo sreće, već treći put okvir gola zaustavlja napade Hrvatske. I posljedni napad u trećoj četvrtini ima Hrvatska, no nema vremena i preciznosti za još jedno smanjenje vodstva srspke reprezentacije.

Nakon nekoliko neiskorištenih napada Hrvatske početkom posljednje četvrtine a sigurnih poentiranja Srbije, postalo je jasno da je utakmica riješena, i srpski vaterpolisti susret mirno privode kraju. Ovoga puta bili su zaista bolji, i treba im čestitati na odlično odigranom prvenstvu gdje im se praktički nitko nije uspio ozbiljnije suprostraviti.