I „OSVJEŽENA“ RIJEKA GAZI! Čolak golom u debiju naglasio potencijale, Črnic zabio eurogol a najbolji među vrlo dobrima – Puljić!

Kako se više puta naglašavalo u „vertikali“ Kluba, od Miška do Matjaža, „kotačići“ se mijenjaju ali Rijeka ostaje prepoznatljivo lepršava, nasrtljiva i ubojita po suparnička vrata! Kada se priključe Bojinov, Leovac, Capan, Dangubić i ostali, bit će itekako razloga za veselje!

RIJEKA – ISTRA 1961 4:0 (1:0)

RIJEKA – Stadion HN Rijeka na Rujevici. Utakmica 21. kola Hrvatski telekom Prve lige. Sudac: Bruno Marić (Daruvar). Gledatelja: 4.151

Strijelci: Puljić (32), Čolak (49), Črnic (56), Zuta (88)

HNK RIJEKA: Sluga – Raspopović, Župarić, Punčec, Zuta – Bradarić, Pavičić – Kvržić (Acosty, 73), Puljić, Heber (Črnic, 52) – Čolak (Capan, 84)

ISTRA 1961: Ćorić, Prce, Halilović, Prelčec, Antunović, Maksimović, Zgrablić, Ottochian, Jakić, Čuljak, Vojnović

Sunčano ali poprilično hladno subotnje rano poslijepodne uz povremene jake udare bure bilo je, pokazalo se, ipak itekako pogodno za posjet nogometnoj utakmici na Rujevici. Kod velikog dijela publike pored odanosti Bijelima nakraju je u odluci za posjetom Rujevici presudila i čista znatiželja – mnogi su željeli uživo vidjeti kakvu ekipu možemo očekivati u nastavku sezone s obzirom na velik broj odlazaka igrača (Gavranović, Maleš, Mišić…) ali i mnoga nova lica.

Preveikih iznenađenja kako u pristupu tako i u sustavu igre zapravo i nema: Rijeka je godinama posložen klub „od temelja do krova“, što se posebno odnosi na kompoziciju i sustav igre momčadi koja izlazi na teren, i nekih većih iznenađenja ovdje zapravo i nema. Trener Matjaž Kek ne odstupa od svoje napadački orijentirane 4-2-3-1 formacije, i neki „kotačići“ zamijenjeni su drugima dok momčad pod Kekom i dalje gleda najviše prema suparničkim vratima.

Prednost na vratima dobio je Simon Sluga, od Momčila Raspopovića na desnom bočnom svi se nadaju „dobiti“ novog Vešovića (pa i Momčilo sam!), Zuta je zasad neupitan na lijevom boku (vidjet ćemo kako Kek namjerava koristiti Leovca), srednji braniči provjereni Punčec i Župarić dok su „osigurači“ pred njima Bradarić i Pavičić, s tim da se svi nadamo u Pavičiću s vremenom dobiti „novog Mišića“ koji može graditi igru, kontrolirati sredinu i prebacivati težište igre s jednog kraja terena na drugi.

Najviše „finog podmazivanja“ trebat će u igri prema naprijed. Novopridošli Čolak, najistureniji igrač u napadu tek treba dokazati u bijelom dresu svoje velike potencijale, a neće mu biti lako nadomjestiti zavidnu kvotu golova Marija Gavranovića. U tome bi mu morao pomoći polušpica Jakov Puljić a ovaj dvojac loptama s bokova morali bi „hraniti“ Heber lijevo i Kvržić desno.

Na ploči sve lijepo nacrtano, na travnjaku trebat će mnogo uvježbavanja i znoja kako bi sve leglo na svoje mjesto a lopte počele zatrpavati protivničke vratare. Pokazalo se to i na današnjoj utakmici gdje je Rijeka odmah na početku zagospodarila terenom, stisnula Istrijane na njihovu polovicu i krenula kreirati mnoge (polu) prilike – no bez prave završnice.

Nel Pavletic/PIXSELL

Tako se već u 2, minuti usamljeni Kvržić na desnoj strani riječkog napada dvoumio treba li tući prema vratima ili tražiti loptom nekog od suigrača – pronašao je neko srednje rješenje i lopta je lako završila u rukama vratara Ćorića. U 4, minuti uzvratio je Antunović iznenadnim udarcem s dvadesetak metara no Sluga je bio spreman. Bila je to i jedina opasnija akcija Puležana u prvom dijelu utakmice.

U 6, minuti oglasila se Armada!

U 10, i 15 poluprilike su imali Heber (nogom) i Puljić (glavom) a odmah minutu kasnije agilni Puljić tuče s nekih 25 metara – tik uz desnu vratnicu Ćorićeva gola.

Potom stižu stopostotne prilike – u 18, Čolak je odigrao za Puljića koji je sjajno proigrao Kvržića. Nogometaš Rijeke izbio je sam pred gol, ali udarac je otišao pored vratnice.

U 28, Bradarić je ubacio, lopta je pomalo neočekivano došla do Puljića koji je promašio gol iz sjajne pozicije.

No Puljić treći put ne griješi – u 32, minuti Župarić je lijepo ubacio, Puljić si spustio loptu prsima i iz blizine pogodio za vodstvo Rijeke.

Sredinom poluvremena Armada i svi na stadionu transparentom “KORADO IZDRŽI – SVI SMO UZ TEBE!!!” dali su podršku radijskom novinaru i uredniku Koradu Vujnoviću koji vodi svoju najtežu životnu bitku.

U 39. Minuti pokušao je i Čolak udarcem izvan šesnaesterca ali bio je neprecizan.

Drugo poluvrijeme nije moglo bolje početi – u svom premijernom prvenstvenom nastupu pred riječkom publikom zabio je i Antonio Čolak! Na desnoj strani lijepom loptom iz sredine pronašao ga je Kvržić, Čolak je krenuo prema Ćoriću a onda u maniri prokušanog središnjeg napadača razornim udarcem u bliži kut „probio“ nemoćnog vratara Istre.

Drugim pogotkom Bijelih utakmica je riješena rezultatske neizvjesnosti i publika je do kraja utakmice mogla uživati u igri i prizivanju još ponekog pogotka u suparničkoj mreži.

A on je uslijedio vrlo brzo! U 56, minuti pridošli Matic Črnic, tek što je ušao u igru umjesto Hebera, sjajnim udarcem s nekih 25 metara lijepo gađa za Ćorića nedostižnu lijevu stranu gola. 3:0 za Rijeku!

Publika na stadionu oduševljena, nestalo je – ako ga je i bilo – straha od potencijala ove „nove Rijeke“!

Šlag na tortu stigao je u predzadnjoj minuti utakmice – za visokih 4:0 zabio je Zuta!