Iduće školske godine u PGŽ-školama 2.802 novih srednjoškolaca u 126 razreda

Photo: Ilustracija (Goran Kovacic/PIXSELL)

Dobra je vijest da ove godine iz sustava osnovnih škola PGŽ izlazi 82 učenika više nego godinu ranije.

Upravni odjel za odgoj i obrazovanje Primorsko-goranske županije izradio je Prijedlog plana upisa u prve razrede srednjih škola za školsku 2018./2019. godinu koji obuhvaća upis 2.802 učenika u 126 razrednih odjela, istaknula je na konferenciji za novinare zamjenica župana Marina Medarić.

Naglasila je da je taj prijedlog nešto veći od 2.500 što je pretpostavljeni realni broja učenika, kako bi se svakom djetetu omogućilo da upiše program koji želi i za koji zadovoljava formalno-pravne uvjete. Dodala je kako je dobra vijest da ove godine iz sustava osnovnih škola PGŽ izlazi 82 učenika više nego godinu ranije.

Inače, 30 srednjih škola kojima je Primorsko-goranska županija osnivač nude sveukupno 88 različitih programa od čega 5 gimnazijskih, 1 petogodišnji strukovni program, 37 četverogodišnjih strukovnih programa, 35 trogodišnjih strukovnih programa, 2 dvogodišnja strukovna programa, 3 umjetnička programa, te 5 programa za učenike s teškoćama u razvoju.

Zamjenica je također istaknula da se prilikom izrade prijedloga plana upisa učenika u I. razred srednje škole vodilo računa o potrebama tržišta rada, raspoloživim programima u srednjim školama kao i projekciji budućeg razvoja Županije te je ovaj Prijedlog usuglašen od strane Zavod za zapošljavanje, Gospodarske i Obrtnička komore.

Kod planiranja nastojalo se pravilno vrednovati neka zanimanja koja su u funkciji razvojnih programa (brodogradnja, građevina, pojačani razvoj obrtništva i malog poduzetništva), specifičnih i značajnih za područje Primorsko-goranske županije, a deficitarnih po broju raspoloživih kadrova na tržištu rada.

Za Gorski kotar i kvarnerske otoke, zbog depopulacije, a s ciljem zadržavanja mladeži u domicilnom mjestu, u prijedlogu plana upisa prihvaćena su po tri zanimanja u jednom razrednom odjelu. Isti kriterij se predlaže i za neka obrtnička zanimanja za koje ne postoji veliki interes učenika, ali postoji interes tržišta rada, pa je planirano formiranje razrednih odjela s programskim kombinacijama od tri zanimanja.

Državnim pedagoškim standardom utvrđeno je da je optimalan broj učenika u razrednom odjelu 24, a najviše 28 učenika.

Novost u odnosu na lanjski prijedlog plana upisa je smanjenje broja učenika u gimnazijskim programima s 26 na 24 učenika, čime se pokušalo usmjeriti određeni broj učenika u strukovna zanimanja, a sve u skladu s pokazateljima i potrebama tržišta rada. Istaknuto je također da je Strojarsko-brodograđevnoj školi za industrijska i obrtnička zanimanja Rijeka odobren novi program – Drvodjeljski tehničar dizajner, s time da ta škola ove školske godine ne bi upisivala učenike u program Stolar.

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari