OI RIO: Još jedno afričko razočaranje za hrvatske košarkaše

U prvoj utakmici u koju su ušli kao favoriti na olimpijskom turniru u Rio de Janeiru, hrvatski su košarkaši doživjeli razočaravajući poraz od Nigerije koja je s 90-76 (21-28, 22-11, 27-17, 20-20) nadigrala Hrvatsku i stigla do prve pobjede na Igrama.

Upozoravali su hrvatski košarkaši na ovu utakmicu, podsjećali na prijašnje ‘afričke’ epizode, poput poraza od Senegala na Svjetskom prvenstvu 2014. u Španjolskoj, ali ni loša sjećanja na prošlost, ni snaga koju su pokazali u pobjedama nad Španjolskom i Brazilom, nisu uspjeli donijeti izabranicima Aleksandra Petrovića pobjedu koja bi im omogućila i borbu za prvo mjesto u skupini. Ovako, ostaje im borba za potvrdu mjesta u četvrtfinalu u posljednjem kolu protiv Litve, koja je već osigurala plasman u nokaut fazu, unatoč nevjerojatnom porazu od 50 razlike (59-109) u srazu sa Španjolcima.

Hrvatski su košarkaši dobro otvorili utakmicu, prvu četvrtinu završili sa sedam koševa viška (28-21), ali su sredinom druge četvrtine izgubili kontrolu, kad su Nigerijci počeli pogađati s vanjskih pozicija. Činilo se da je to samo privremeno stanje, ali pokazalo se da je hrvatska reprezentacija potpuno i nepovratno izgubila ritam.

Nigerija je na poluvremenu vodila 43-39, a u treću dionicu su prvaci Afrike dobili sa 27-17 i u posljednju četvrtinu donijeli 14 koševa prednosti. Bio je to i dobar rezultat, jer je Nigerija imala i plus 17 (70-53) u 30. minuti.

No, još uvijek se činilo da Hrvatska uz samo malo više koncentracije u obrani i napadu, može preokrenuti utakmicu, što se umalo i dogodilo. U 36. minuti naši su košarkaši zaostatak smanjili na samo tri koša (71-74), ali su Nigerijci još jednom tricom vratili samopouzdanje i furiozno odigrali završnicu za konačnih 90-76.

“Odlično smo otvorili utakmicu i kontrolirali je u prvoj četvrtini. Tu smo izgubili ritam i nikako ga nismo uspjeli vratiti. Imali smo priliku za povratak u završnici, ali slomila nas je trica na 71-74”, izjavio je izbornik Aleksandar Petrović.

Jedini koji se uspjevao nositi s Nigerijcima bio je Bojan Bogdanović. Najbolji igrač Hrvatske postigao je 28 koševa, ali nije imao nijednog raspoloženog suigrača koji bi mu se priključio. Samo je Roko Ukić s 10 koševa imao dvoznamenkasti učinak.

Nigerijci su razbili hrvatsku tricama. Pogodili su ih 17, a šest ih je postigao Michael Umeh s 19 koševa najbolji strijelac u pobjedničkoj momčadi. Akogon je ubacio 18 koševa, od čega tri trice, a Ere je postigao 14 poena gađajući trice 4/5.

Hrvatska će u posljednjem kolu igrati protiv Litve koja je izborila mjesto u četvrtfinalu, baš kao i Argentina. Za preostala dva mjesta kandidiraju sve četiri preostale reprezentacije, ovisno o raspletu posljednjeg kola u kojem će Hrvatska imati prednost, jer će na teren posljednja i znat će treba li joj pobjeda za plasman u četvrtfinale.

“Mi nemamo što kalkulirati, ići ćemo punom snagom protiv Litve, bez obzira na druge rezultate, jer bi u slučaju poraza vjerojatno bili četvrti i išli na Amerikance u četvrtfinalu. Imamo dva dana za oporavak od ovog poraza i pripremu za utakmicu s LItvom”, zaključio je izbornik Petrović.

Uoči posljednjeg kola Litva i Argentina imaju učinak 3-1, Španjolska i Hrvatska su na 2-2, a Brazil i Nigerija na 1-3. Uoči dvoboja Hrvatske i Litve (utorak, 3.30 sati), sastat će se Brazil – Nigerija i Španjolska – Argentina.

HRVATSKA – NIGERIJA 76-90 (28-21, 11-22, 17-27, 20-20)

Carioca Arena 1

HRVATSKA: Babić 8, Krušlin, Stipčević, Simon 2, Hezonja 5, Šarić 7, Ukić 10, Planinić 9, Bilan 7, Šakić, Arapović, Bogdanović 28

NIGERIJA: Uzoh 2, Umeh 19, Diogu 10, Ere 14, Akognon 18, Oguchi 3, Okoye, Ogide 2, Gbinije 8, Lawal, Aminu 13, Ibekwe 1

SUCI: Anderson (SAD), Javor (Slovenija) i Beker (Australija).

ŠUT UKUPNO: Hrvatska 26-65 (40 posto), Nigerija 30-68 (44 posto). ŠUT ZA DVA: Hrvatska 20-37 (54 posto), Nigerija 13-32 (41 posto). ŠUT ZA TRI: Hrvatska 6-28 (21 posto), Nigerija 17-36 (47 posto). SLOBODNA BACANJA: Hrvatska 9-12 (75 posto), Nigerija 13-19 (68 posto). SKOK: Hrvatska 34 (22+12), Nigerija 45 (28+17). ASISTENCIJE: Hrvatska 13, Nigerija 26. IZGUBLJENE LOPTE: Hrvatska 11, Nigerija 14. OSVOJENE LOPTE: Hrvatska 8, Nigerija 5. BLOKADE: Hrvatska 1, Nigerija 6. PREKRŠAJI: Hrvatska 17, Nigerija 25.