PROBLEMI UGOSTITELJA: Ne mogu naći radnike i uz 8600 kn plaće, Srbi tvrde da im „Hrvati nude i do 2000 eura“

ilustracija

Predsjednik Udruženja ugostitelja pri HGK, s oko 10.000 članova poručuje da je dizanje PDV-a bilo tek kap koja je prelila čašu

Stonski ugostitelj Jozo Barović ogorčen je zbog toga što ne može pronaći radnike, piše Večernji list. Barović je ispričao kako šankerima i kuharima nudi plaće od 5100 do 8600 kuna, smještaj i hranu, no ni to mu ne pomaže da pronađe radnike.

“Nedavno sam uspio naći pomoćnog kuhara, prijavio ga, ali nakon dva dana čovjek je dobio poziv iz Irske i otišao. Iste probleme ima i građevina. Ušao sam u investiciju proširenja objekta, dao unaprijed 7000 eura, a firma koja mi je počela raditi, usred posla ostala je bez radnika. Otišli su u Njemačku”, rekao je Barović za Večernji list.

Sličnu situaciju doživljavaju i ugostitelji na kontinentu, a situaciju im otežava i PDV od maksimalnih 25 posto. “Restorani se zatvaraju, tri dobra prestala su raditi samo u Međimurskoj županiji.

Sve manje je gostiju koji u restoranima slave neke obiteljske prigode, tvrtke više izdatke za reprezentaciju ne mogu knjižiti u troškove, pa je manje i poslovnih skupova. Kupovna moć ne raste i mi ne možemo dizati cijene, a izdaci nam itekako rastu”, tvrdi čakovečki ugostitelj Marijan Martinjaš.

Tvrdi kako tvrtka s godišnjim bruto prometom od dva milijuna kuna samo na PDV daje 250 tisuća kuna više nego podizanja poreza. “S ovakvim PDV-om ne možemo ni radnike bogzna kako platiti. Prosječan kuhar kod nas može dobiti oko pet tisuća kuna, a 50 kilometara dalje, u Austriji, 8500 kuna”, objašnjava Martinjak.

Problema imaju i tvrtke koje drže nekoliko studenskih kantina, naročito zbog, kako tvrde, udvostručenja PDV-a i samoposluga koje su im nelojalna konkurencija jer u ponudi nude i tople obroke.

Kako piše Večernji list, predsjednik Udruženja ugostitelja pri HGK, s oko 10.000 članova, Ivan Bogović, poručuje da je dizanje PDV-a, u moru problema, bilo tek kap koja je prelila čašu.

“Mnoge ugostitelje to je bacilo u minus. Malo je tko pozitivan, pogotovo u unutrašnjosti zemlje gdje su cijene praktički iste već deset godina. Korigirane su tek za razliku povišenog PDV-a, a namirnice su od 2006. poskupjele sto posto, skuplja je i struja, plin”, tvrdi Bogović.

Srbi tvrde: Hrvati traže naše sezonske radnike

Hrvatskoj će i ove godine biti potrebno oko 40.000 sezonskih radnika, a budući da za poslove u ugostiteljstvu ne možemo naći dovoljno kandidata iz Hrvatske, vlasnici restorana, kafića, hotela i turističkih agencije okreću se zemljama iz regije, budući da su jezik i mentalitet više-manje slični, piše portal klikdoposla.com.

Najviše radnika traži se u susednoj Bosni, dok su srpski sezonski radnici i dalje tradicionalno okrenuti Crnoj Gori i Grčkoj. Međutim, i to se, izgleda, mijenja.

U Hrvatskoj, prema riječima Petra Dragičevića, direktora novosadske agencije za zapošljavanje „Agava“, preko cijele godine i za stalno radi jako malo radnika iz Srbije, ali tokom ljetnje sezone taj broj prelazi i 1.000.

U najvećoj mjeri tih 1.000 ljudi radi ugostiteljske poslove, a poslodavcima je od stručnog obrazovanja mnogo važnije iskustvo. Zarade se kreću od 600 do 2.000 eura mjesečno, a važno je napomenuti da je radniku uz to osiguran besplatan smještaj i hrana od strane poslodavca, kao i da su svi radnici prijavljeni na PIO i zdravstveno osiguranje, kaže Dragičević, piše klikdoposla.com.

Zarade (u eurima)

Pomoćni radnici – 600-700
Konobari/konobarice – 700-1200
Pizza i roštilj majstori 1000
Kuhari 1000-2000

Vijesti.hr

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari