PROSLAVA U KNINU: Predsjednica prozvala Milanovića; na Kninsku tvrđavu podignuta državna zastava

Kninska tvrđava danas (foto: facebook)

Podizanjem hrvatske zastave na Kninskoj tvrđavi počelo je središnje obilježavanje Dana pobjede i domovinske zahvalnosti, Dana hrvatskih branitelja i 21. obljetnice vojno-redarstvene akcije ‘Oluja’

Ključni događaji

11:48 Grabar-Kitarović: Hrvatska poštuje svaku žrtvu, a Oluja je bila etički čista
11:28 Državni vrh polaganjem vijenaca odao počast hrvatskim braniteljima
10:00 Podignuta državna zastava na Kninskoj tvrđavi
09:07 S kninske tvrđave kreće proslava 21. obljetnice “Oluje”

11:48
Grabar-Kitarović: Hrvatska poštuje svaku žrtvu, a Oluja je bila etički čista

Predsjednica Republike i vrhovna zapovjednica Oružanih snaga Kolinda Grabar-Kitarović poručila je sa središnjeg obilježavanja 21. obljetnice “Oluje” u Kninu kako je to bila časna pobjeda za pravedan cilj te dodala da poštujemo svaku žrtvu, a onima koji su, kako je rekla, hrvatsku državu nazvali slučajnom, poručila je da je Hrvatska stvorena voljom hrvatskog naroda i veličanstvenom pobjedom u Domovinskom ratu.

“Želim poslati poruku onima koji su hrvatsku državu nazvali slučajnom, a ovih su dana otišli i toliko daleko tvrdnjom da su modernu Hrvatsku stvorile zločinačke udbaške strukture – ova Hrvatska stvorena je voljom hrvatskog naroda i ogromne većine hrvatskih državljana izraženom na referendumu 1991. godine i veličanstvenom pobjedom hrvatskih branitelja čiji je vrhunac bila vojno redarstvena akcija ‘Oluja’ koju ovdje u Kninu s ponosom slavimo”, poručila je predsjednica s obilježavanja Dana pobjede i domovinske zahvalnosti te Dana hrvatskih branitelja.

I ovu obljetnicu, naglasila je, slavimo prije svega kao dan naše slobode i mira. “Morali smo se za njih izboriti u ratu, braneći i oslobađajući zemlju od udruženog zločinačkog pothvata unitarističkog jugoslavenstva i četništva”, kazala je Grabar-Kitarović koja je posebno zahvalila tadašnjem državnom vodstvu i svim braniteljima.

Poštujemo svaku žrtvu, naglasila je, dodajući kako je svaki ljudski život jednako vrijedan te kako je ista je tuga svake obitelji za svojim najmilijima. “No, mora se znati da je ‘Oluja’ bila i povijesno će ostati politički opravdana, etički čista i vojnički briljantno izvedena osloboditeljska operacija na hrvatskom državnom teritoriju. Bila je to časna pobjeda za pravedan cilj”, naglasila je predsjednica Republike.

Hrvatska i hrvatski narod znali su oprostiti

‘Oluja’ je, podsjetila je, omogućila provedbu mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja u ustavno-pravni poredak Republike Hrvatske, a mirno rješenje je, ističe, bilo velika želja predsjednika Tuđmana kako bi se spriječila nova razaranja i žrtve.

“Hrvatska i hrvatski narod znali su oprostiti – abolirani su svi sudionici antihrvatske pobune, osim najvećih ratnih zločinaca, ispunjena su opća i posebna manjinska prava te je omogućen povratak svima koji su se željeli vratiti. To je etika pobjednika i etika mira”, naglasila je.

Ljudski, kazala je, možemo razumjeti da je za mnoge izbjegle Srbe ‘Oluja’ teško osobno i povijesno iskustvo te naglasila da nismo i nećemo nikada prihvatiti da se ‘Oluja’ mjeri nehrvatskim, pa i antihrvatskim mjerilima, kako od onih izvan Hrvatske, tako i od onih u Hrvatskoj. “To konkretno znači da nećemo prihvatiti krivotvorenje uzroka i posljedica rata, prijezir spram velikodušnosti koju smo iskazali, kao ni zanemarivanje presuda međunarodnih sudova te nijekanje legalnosti i legitimnosti Oluje”, rekla je Grabar Kitarović.

Stoga, kaže, bilo kakva nezadovoljstva ishodom ‘Oluje’, kakva se još mogu čuti u Srbiji, a, nažalost, i u Hrvatskoj, treba adresirati na njezine uzročnike: kreatore i izvršitelje velikosrpske politike osamdesetih i devedesetih godina prošloga stoljeća. “Uvjerena sam da će među hrvatskim državljanima srpske nacionalnosti s vremenom još više sazrijevati svijest da ih je upravo ‘Oluja’ rasteretila od teškog stoljetnog utega velikosrpskih projekata”, kazala je.

Hrvatski narod, poručila je, ne zaboravlja da je u obrani i oslobođenju Hrvatske sudjelovalo više tisuća Srba, koji su time nedvojbeno izrazili privrženost Hrvatskoj, dok su mnogi kao njezini građani odlučno osudili velikosrpsku agresiju.

“Svi zajedno moramo se, i vjerujem, želimo okrenuti budućnosti s jasnom sviješću o zajedničkoj odgovornosti za društveni mir i napredak, kako u Hrvatskoj, tako i u odnosima između zemalja koje su bile sastavnice bivše savezne države. To je jedan od motiva obnove političkog dijaloga s Republikom Srbijom o međusobnoj zaštiti manjina, kao i o razvoju ukupnih odnosa, što je od iznimne važnosti za mir i razvoj ovog dijela Europe. Ulazak Republike Srbije u Europsku uniju interes je i Republike Hrvatske i Europe kao cjeline. Tom procesu dat ćemo aktivnu i konstruktivnu potporu, pozorno pritom štiteći svoje nacionalne i državne interese”, rekla je predsjednica Republike.

Cijeni, kaže, iskazana nastojanja srbijanske Vlade da hrvatskoj manjini osigura njezina legitimna nacionalna prava. Iako je Hrvatska u zaštiti manjinskih prava Srba proteklih dvadesetak godina učinila više nego velike iskorake, ima mjesta za napredak.

Svjesni smo, ističe, da se srpska nacionalna manjina, osobito u slabije razvijenim područjima, suočava s raznim problemima, prije svega socijalnim, no, dodaje i kako se ti problemi moraju rješavati u sklopu nove razvojne politike za županije. “U Hrvatskoj ne smije biti građana drugoga reda”, istaknula je.

“Oluja” je poruka za uspjeh

‘Oluja’ je, kaže, poruka da je za uspjeh potrebno imati odlučno državno vodstvo, jasan cilj i domoljublju privržen narod, ali isto tako i poruka koliko je važno imati uvježbanu, motiviranu i dobro opremljenu vojsku.

Vrijeme je da na temelju NATO-standarda i stvarnih potreba obrane zemlje povećamo ulaganja u modernizaciju svih rodova Oružanih snaga.

Krajnji je čas da u istom duhu zajedništva kojim smo stvarali i oslobađali Hrvatsku od okupacije prionemo oslobađanju domovine od malodušja i pesimizma. poručuje.

“Posljednjih mjeseci bilježimo znakove gospodarskog oporavka, ali pravoga napretka neće biti dok stranački interesi budu ispred državnih i nacionalnih. Imamo dobre ljude, prelijepu zemlju i sjajne razvojne potencijale i uspijemo li, neovisno o rezultatima predstojećih izbora, postići potreban napredak u spremnosti svih političkih aktera da daju svoj doprinos postizanju strateškog jedinstva u postizanju ključnih državnih i nacionalnih ciljeva, posebice u gospodarskoj i demografskoj politici, uspjeh neće izostati”, uvjerena je predsjednica republike Kolinda Grabar Kitarović.

11:28
Državni vrh polaganjem vijenaca odao počast hrvatskim braniteljima

Predstavnici državnog vrha, na čelu s predsjednicom Kolindom Grabar-Kitarović su nakon svečanog mimohoda položili vijence i zapalili svijeće na Trgu dr. Ante Starčevića u Kninu.

Kod Spomenika Hrvatske Pobjede “Oluja 95” na glavnom kninskom trgu vijence su položili i tehnički premijer Tihomir Orešković, predsjednik Hrvatskog sabora Željko Reiner, ministar obrane Josip Buljević, ministar unutarnjih poslova Vlaho Orepić, ministar branitelja Tomo Medved, načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH Mirko Šundov, ravnatelj Policije, župan šibensko- kninski, gradonačelnici Knina, Vukovara i Zagreb te predstavnici branitelja iz Domovinskog rata.

Nakon blagoslova, predstavnik branitelja, Ivica Glavota, prekidan burnim pljeskom, istaknuo je da je “Oluja” bila najveći dragulj u kruni Domovinskog rata.

“Borba za suvremenu Hrvatsku nije završila, samo je završio prvi čin. Drugi čin je trebao biti borba za napredak u svim segmentima društva, no taj čin nije ni započeo – 21 godinu nakon Oluje”, upozorio je u govoru Glavota.

Ministri povodom Dana pobjede: To su dani ponosa i slave

Brojni hrvatski dužnosnici danas su u Kninu isticali da su to dani ponosa i slave za cijelu Hrvatsku.

“Tu smo kao i prije 21 godinu, kada smo jedinstveno branili svoju domovinu. Jednako tako danas, sa istom snagom i zajedništvom, gradimo Hrvatsku da bude prosperitetna i ugodna za život”, kazao je ministar branitelja Tomo Medved.

Ministar regionalnog razvoja i fondova Europske unije Tomislav Tolušić rekao je da su ovo dani ponosa i slave za cijelu Hrvatsku.

“Na današnji dan svatko mora biti ovdje, sa ovim ljudima, braniteljima, generalima, zapovjednicima, policijom i civilima. S bilo kim tko je dao minimum za oslobođenje, ne samo Knina, već cijele Hrvatske”, rekao je Tolušić.

10:00
Podignuta državna zastava na Kninskoj tvrđavi

Podizanjem hrvatske zastave na Kninskoj tvrđavi počelo je središnje obilježavanje Dana pobjede i domovinske zahvalnosti, Dana hrvatskih branitelja i 21. obljetnice vojno-redarstvene akcije “Oluja.”

Svečanom podizanju zastave nazočili su državni čelnici: predsjednica Republike i vrhovna zapovjednica Oružanih snaga RH Kolinda Grabar-Kitarović, predsjednik Vlade u tehničkom mandatu Tihomir Orešković i predsjednik Hrvatskog sabora Željko Reiner.

Nazočili su i brojni istaknuti javni djelatnici, između ostalih, tu su bili ministri u tehničkoj Vladi te predsjednik HDZ-a Andrej Plenković, predsjednik HNS-a Ivan Vrdoljak, predsjednik Mosta Božo Petrov, zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, predsjednik Živog zida Ivan Vilibor Sinčić, predsjednik HSLS-a Darinko Kosor, načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga Mirko Šundov, zapovjednik Hrvatske ratne mornarice Predrag Stipanović, predsjednik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti Zvonko Kusić i mnogi drugi.

Državnu zastavu podignuli su branitelji Violeta Grdić iz Vukovara te Ante Marević iz Metkovića čime se i simbolično želi povezati južna i kontinentalna Hrvatska. Pročitana su imena 174 poginula i dva nestala u “Oluji”.

Crkvena zvona u Kninu oglasila su se zvonjavom u 9 sati i 43 minute označivši točno vrijeme kada su na današnji dan prije 21. godinu hrvatske oslobodilačke snage ušle u Knin čime je bila završena vojno-redarstvena akcija “Oluja” kojom su pod hrvatsku upravu vraćena okupirana područja koja su nadzirale srpske okupacijske snage.

Nakon podizanja hrvatske zastave kninsku je tvrđavu u brišućem letu preletjela tri zrakoplova MIG 21, a zatim je ispaljen 21 plotun u znak 21. obljetnice “Oluje”.

Počasne postrojbe koje su bile postrojene na kninskoj tvrđavi, nakon svečanosti podizanja podizanja državne zastave s tvrđave krenule u mimohod u središte Knina. U mimohodu sudjeluju pripadnici Oružanih snaga RH, policije, branitelsjkih udruga i državni dužnosnici.

09:42
Državni vrh na proslavi Kninu

U Knin su stigli i predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, tehnički premijer Tihomir Orešković, predsjednik HDZ-a Andrej Plenković, zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, ministar vanjskih poslova Miro Kovač, ministar unutarnjih poslova Vlaho Orepić, zatim šef Živog zida Ivan Vilibor Sinčić, Mate Granić, Darinko Kosor, Davorko Vidović, Sabina Glasovac, Josip Klemm…

09:19
Za Dan pobjede u Vukovaru pušteno više od tisuću golubova

Puštanjem više od tisuću golubova pismonoša s Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata u petak rano ujutro počelo je obilježavanje Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja u Vukovaru.

09:07
S kninske tvrđave kreće proslava 21. obljetnice “Oluje”

Na kninskoj tvrđavi u petak ujutro, 5. kolovoza, počelo je obilježavanje 21. obljetnice vojno-redarstvene akcije “Oluje”, Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja.

Svečanom podizanju zastave na kninskoj tvrđavi nazočit će državni i vojni vrh na čelu sa predsjednicom Republike i vrhovnom zapovjednicom Oružanih snaga RH Kolindom Grabar-Kitarović i predsjednikom tehničke Vlade Tihomirom Oreškovićem. Ondje će tradicionalno biti pročitana imena poginulih i nestalih hrvatskih branitelja u “Oluji”.

U Knin su već pristigli brojni građani kojih se, po najavama, očekuje oko 100.000. Među njima su brojni hrvatski branitelji i ratni vojni invalidi koji su 1995. sudjelovali u “Oluji”.

Branitelji su svoje suborce, koji su ranjeni u akciji i danas su invalidi, iznijeli na ramenima na vrh kninske Tvrđave tako da su neki od njih prvi puta došli na to mjesto 21 godinu nakon oslobođenja.

S Tvrđave svečanost će se preseliti u središte grada gdje će Dan pobjede biti obilježen cjelodnevnim programom.

08:15
Svečana proslava u Kninu

U Kninu se danas svečano obilježava Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja te 21. obljetnica vojnoredarstvene akcije Oluja, akcije kojom je oslobođen najveći dio hrvatskoga državnog prostora od srpske okupacije.

U 9.25 sati na Tvrđi će biti položeni vijenci i zapaljenje svijeće ispred spomenika “Oluja 95.”, gdje će se okupljenima obratiti predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, koja će potom sudjelovati na sv. misi za Domovinu u Crkvi Gospe velikoga hrvatskog krsnog zavjeta.

Svečanosti u Kninu prisustvovat će i tehnički premijer Tihomir Orešković.

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari