SJAJAN PREOKRET I POBJEDA “ISPREMIJEŠANE” RIJEKE: Dovedite nam više i taj Olympiacos!

Sve je mirisalo na “žrtvovanje” bodova zarad uspjeha u utorak s Olympiacosom, a onda se Rijeka potkraj utakmice, nakon ulaska Hebera, Gavranovića i Mišića, razgoropadila!

RIJEKA – LOKOMOTIVA 2:1 (0:1)

RIJEKA – Stadion HNK Rijeka na Rujevici. Utakmica 6. kola Hrvatski telekom Prve lige. Gledatelj: 4.500. Sudac: Duje Strukan (Split)

Strijelci: Majer (16), Bradarić (80) Matei (90+2)

RIJEKA: Prskalo, Martić (od 54′ Heber), Župarić, Punčec, Zuta, Bradarić, Đoković (od 71′ Mišić), Vešović, Matei, Črnic, Jelić (od 62′ Gavranović)

LOKOMOTIVA: Šemper, Musa, Ivanušec, Majer (od 86′ Kolar), Soldo, Babić, Kolinger, Doležal (od 57′ Burić), Karačić, Šunjić, Capan (od 74′ Valentić)

Nakon dva uzastopna prvenstvena poraza (Osijek, Dinamo) nakon kojih je stigao i pomalo nesretni poraz od Olympiacosa u srijedu u prvom susretu play-offa Lige prvaka gdje je Rijeka „pala“ u drugoj minuti sudačke nadoknade utakmice u Pireju, Riječane je u vrlo kratkom roku dočekala i subotnja obveza igranja utakmice 6. kola Hrvatski telekom Prve lige s Lokomotivom. (Što je s nekadašnjom praksom odgađanja prvenstvenih utakmica u slučaju stiješnjenog rasporeda a uoči važnih utakmica europskoga ranga, mogućnošću koju je svojedobno obilto koristio zagrebački Dinamo kada mu je trebalo?!).

U situaciji kada je nemjerljivo važnija utakmica za riječku momčad ona sljedećeg utorka, uzvrat s Olypiacosom na rasprodanoj Rujevici – a riječ je o susretu koji bi u slučaju prolaza Bijelih u natjecanje po skupinama Lige prvaka Riječanima mogao donijeti izdašnu financijsku inekciju odnosno poprilično premašivanja planiranog budžeta za ovu sezonu – večerašna utakmica s Lokomotivom shvaćena je u redovima riječke momčadi gotovo kao „nužno zlo“.

Preteško bi bilo reći da je večerašnji susret s Lokomotviom „odrađen“ jer nema previše zamjerki na voljni moment Matjaža Keka i ekipe, no ako bi se poslužili šahovskim rječnikom mogli bi reći da su Bijeli večeras „žrtvovali pješake za kralja“. A Kralj je, u to nema nikakve sumnje, prvi plasman HNK Rijeke u natjecanje po skupinama Lige prvaka! Taj cilj je zapravo tako blizu (Riječanima je nakon pirejskih 1:2 za prolaz dovoljna pobjeda od 1:0, ili svaka pobjeda s dva gola razlike) a opet i tako daleko, zbog objektivno veće igračke kvalitete grčke momčadi odnosno šesterostruko većeg budžeta Olympiacosa od kluba s Rujevice.

Ipak, uspjeh u utorak vrijedan je nadanja, i sve klupske snage očito su bačene na stvaranje što boljih uvjeta i mogućnosti za jedan takav podvig. Stoga je Kekova momčad večeras istrčala u sastavu koji je prvi , a vjerojatno i zadnji put zaigrao u toj formaciji, a povratnikom Prskalom na golu, Punčecom u obrani umjesto Eleza, Đokovićem koji je započeo svoj prvi susret u bijelom dresu od prve minute, Črnicem na lijevoj strani napada, Mateijem kao glavnim kreatorom napadačke formacije i Jelićem u vrhu napada.

Ipak , kako je utakmica vrlo rano poprimila neželjeni rezultatski tijek po domaće (Lokomotiva je povela u 16. minuti nakon jednog „karambola“ na ivici šesnaesterca koji je rezultirao izlaskom Doležala pred Prskala i „podvaljivanjem“ lopte za Majera koji ju je samo proslijedio u praznu mrežu) Kek je u drugom poluvremenu bio primoran izvući svoje najjače karte ofanzivnog dijela momčadi pa su u igru ušli i Heber i Gavranović, a 20 minuta prije kraja i Josip Mišić kako bi bolje povezao niti u momčadi; no unatoć većem posjedu lopte i izrazitoj terenskoj premoći Bijeli nikako nisu uspijevali – unatoč „milijun“ pokušaja – nekom smislenijom kombinacijom i matnim „zadnjim pasom“ probiti čvrstu i pokretljivu obrambenu fomaciju gostiju.

I tako je bilo sve do 80. minute kada je Bradarić silovito odapeo po lopti s nekih 20-tak metara, a uspavani vratar Šemper nije uspio ukrotiti prevrtljivu loptu koja je završila u mreži iza njegovih leđa! Kao da smo “pozitivno ureknuli” dokapetana Bijelih: u nedavnom razgovoru za portal Riječanin (OVDJE), na pitanje o tome “o čemu razmišlja kada se namješta na udarac s 20-tak metara”, Brada nam je odogovorio otprilike “o čemu ću razmišljati kad već tako dugo nisam zabio gol”. Eto Brada, vidiš da itekako možeš, ma ne moraš razmišljati o ničemu, samo naciljaj, udari i tresi mreže!

Samo par minuta kasnije Heber je izborio najstožu kaznu koju ne koristi Matei: njegov izuzetno mlak i predvidiv udarac s 11 metara u Šemperov lijevi donji kut vratar Lokomotive lako brani i na taj način djelomično isklupljuje svoju grešku kod Bradarićeva zgoditka. Mogao je to biti potpuni rezultaski preokret Rijeke u svega par minuta, no inače vrijedni i pokretljivi Matei izvođenju udarca s 11 metara prišao je nedopustivo nonšalantno.

Ipak, sreća prati hrabre: isplatilo se Kekovo uvođenje najboljih igrača, u samom finišu susreta, u sudačkoj nadoknadi vremena, Matei je nakon jedne malonogometne akcije za divljenje i Bradarićeva proigravanja u prazan prostor (petom!), odlično poentirao pored nemoćnog Šempera, i na taj način Rijeci donio nekoliko stvari – prekid niza rezultatskih neuspjeha, vrijedna tri boda i daleko bolju atmosferu pred utakmicu sezone za Riječane u utorak.

Idemo Rijeko!

Rijeka je utakmicu otvorila udarcem Črnica u petoj minuti koji je prošao uz vratnicu.

Bijeli su nastavili s pritiskom i onda je stigao šok. Lokomotiva je povukla kontru, Babić je uputio udarac. Lopta se od bloka odbila za Doležala koji ju je gurnuo za Majera kojem nije bilo teško poslati loptu u praznu mrežu – 0:1.

Na drugoj strani Rijeka je nastavila pritiskati, u 26. minuti Matei je izveo slobodan udara na 18 metara, ali Šemper je odlično reagirao.

Na drugoj strani pokušaji Capana u 38. odnosno Ivanušeca u 40. minuti nisu bili ozbiljnija prijetnja.

Udarac je okušao i Filip Bradarić, ali snažan pokušaj s 25 metara završio je u rukama Šempera.

Rijeka je zaprijetila i u 43. minuti. Jelić se izborio za loptu na desnom boku, odigrao za Mateija koji je pronašao Črnica, ali udarac s ruba kaznenog prostora završio je u rukama vratara Lokomotive.

Rijeka je nastavila pritiskati. U 59. minuti Črnic je ubacio, Heber pucao glavom, a lopta je u visokom luku prošla iznad grede.

Mišić je sjajno proigrao Hebera koji se sjajnim driblingom u kaznenom prostoru riješio pratnje, ali udarac nije bio dovoljno jak da bi svladao Šempera.

Minutu kasnije Gavranović je potegnuo s 18 metara, ali Šemper je još jednom bio siguran.