ŠVEĐANI TEŠKOM ARTILJERIJOM PO KAUBOJIMA: Prvi poraz Hrvatske na Europskom prvenstvu, iskompliciran put do polufinala

Reprezentacija Švedske pobijedila je u suretu 3. kola A skupine Hrvatsku rezultatom 35-31 (17-12)

Krenula je utakmica naopako po Hrvatsku od samog početka, a u jednom trenutku drugoga poluvremena imali su Šveđani prednost i od devet golova razlike. Hrvatska niti u jednom trenutku utakmice nije imala ozbiljen šanse dostignuti zaostatak koji se uglavnom kretao oko 5-6 golova razlike.

Glavni problem izabranika Line Červara u večerašnjoj utakmici bila je obrana. Nisu mogli Kauboji obraniti gotovo ništa, sve do desetak minuta prije kraja kada je Stevanović vezao nekoliko obrana no tada je već sve bilo riješeno.

Hrvatska je dobro započela dvoboj te je u sedmoj minuti vodila sa 4-3. No, uslijedio je veliki pad, u napadu su hrvatski igrači olako gubili lopte što je rezultiralo brzim švedskim protunapadima, dok su i na postavljenu obranu naše reprezentacije Šveđani lagano pronalazili rješenja i sa šest pogodaka u razdoblju od samo šest minuta preuzeli kontrolu utakmice povevši sa 9-4.

Jedino svijetlo razdoblje u igri Hrvatske uslijedilo je od 16. do 18. minute kada su Musa, Horvat i Karačić s tri gola zaredom smanjili na 10-8. No, nada je kratko trajala, Švedska je vrlo brzo vratila prednost na pet golova razlike s kojom se otišlo i na odmor.

Niti nastavak nije donio ništa dobroga, Švedska se vrlo brzo odvojila na sedam razlike (19-12), a 20 minuta prije kraja bilo je maksimalnih devet golova prednosti (25-16). S dva brza gola Mandalinića i Štrleka Hrvatska je smanjilna na 27-21 i ponovno razbudila publiku u Spaladium Areni, no Jeppson i Gottfridsson su vrlo brzo umirili situaciju kako na terenu tako i na tribinama.

Kopljar je u 56. minuti smanjio na 33-28, u sljedećem švedskom napadu Jeppson je promašio i dao novi tračak nade u preokret, ali Cindrić je izgubio loptu i susret je bio odlučen. Golom Čupića iz sedmerca i Stepančića iz igre Hrvatska je smanjila na 34-31, no tada je do kraja ostalo samo 15-ak sekundi, pa su to bili tek utješni pogoci.

Ivan Čupić sa sedam i Marko Kopljar s pet golova bili su najefikasniji kod Hrvatske, dok je Albin Lagergren zabio šest pogodaka za Švedsku, a po pet su dodali Simon Jeppson i Jesper Nielsen.

Šveđani nisu “izmislili” ništa novo, igrali su rukomet kakav je u svojoj biti uvijek nepogrešivo uspješan: razorni šutevi izvana, s devet pa i deset metara koje su naši vratari Pešić i Stevanović mogli samo ispraviti pogledom, a ako bi ih tu naši na trenutak uspjeli zadržati, išla bi lopta nepogrešivo do pivota koji su pozabijali sve što je stiglo do njih. Otkad je rukometa, to je recept za pobjedu – plus sjajne kontre kojih su imali pet puta više od naših igrača – te je pobjeda Švedske u ovom susretu više nego zaslužena.

Na taj način Šveđani kao prvaci skupine A u daljnji tijek natjecanja prenose 4 boda. Hrvatska prenosi 2 boda dok Srbija prenosi 0 bodova. Srbija se provukla dalje zahvaljujući svojoj pobjedi danas nad Islandom rezultatom 29-26 (12-12), ali i pobjedi Švedske nad Hrvatskom.

Ako se poraz Hrvatske morao dogoditi na ovom turniru, onda je bolje da se to dogodilo u prvoj fazi, nego u drugoj fazi u Zagrebu.

U drugom krugu suparnici Hrvatske bit će Francuska, Norveška i Bjelorusija koje su zauzele prva tri mjesta u skupini B. Francuska je prenijela četiri, Norveška dva, a Bjelorusija nula bodova.