DANAS NA SP HRVATSKA-MAKEDONIJA: Lino je naš najveći adut!

Od 18 sati Hrvatska protiv Makedonije ide po treću pobjedu na SP-u

Bez stresa odradili smo prvu od dvije najlakše utakmice u skupini. Japan nas je pratio malo duže nego je trebalo, do 32. minute, a onda je na vrata umjesto sjajnog Šege stao još sjajniji Stevanović i riješio utakmicu.

Nakon dva kola ne pričamo o vratarima, što je stvar na koju nismo navikli. Odnosno pričamo, ali zato što ih hvalimo. 21 obrana u jednoj utakmici – definitivno se ne sjećamo takve predstave posljednje crte obrane na velikim natjecanjima.

Odmorili Cindrića

Netko možda i ne bi izvadio Šegu nakon devet obrana u prvom dijelu jer ipak je on naš prvi izbor, ali Stevanoviću je nakon Islanda trebalo samopouzdanje, a Lini potvrda da je i on tu ako zatreba. A hoće sigurno.

Dobili smo bez stresa, a da nismo koristili Cindrića koji je sa svojom brzinom protuotrov za Japance. Međutim, Karačić je vrlo dobro odradio svoju rolu, dok se Duvnjak u pola sata nije potrošio, a opet je ostao “unutra”.

Rekli smo da se za krila ne bojimo nikad, pa je Horvat za pola sata stigao do osam. Štrlek je dobio više minuta nego s Islandom, stoga je i njemu odmah bilo lakše, dok je Stepančić ostao pri šutu makar ga je nakratko izbacilo koljeno. Červar je dao dobre minute Bičaniću, a on je 50 minuta bio prerezerviran.

Obranu želimo još bolju makar brojka kod vratara kaže da im je puno pomogla, no Japan nije top. Musa se u toj priči mora još nametnuti agresivnošću koju mora kontrolirati u napadu, a Blažević mu pomoći s boljom koncentracijom.

24 sata kasnije čekaju nas Makedonci, naši dobri znanci koji su otprilike na razini Islanđana. Svog Palmarssona imaju u vječnom Kiri Lazarovu, a možda i najveći adut na klupi jer Raula Gonzaleza pod svaku je htio najbogatiji klub na svijetu PSG.

Lani su u Hrvatskoj odigrali sjajnu grupnu fazu, nadigrali, a ostali bez konačne nagrade, tadašnje europske prvake Nijemce, dobili Vujovićeve Slovence, no u drugom su krugu opasno pali jer im nedostaje širine i to im je glavni problem.

Jedan poraz

Drugi je što su u Munchenu bez dva “mozga, Mirkulovskog i Pribaka. Filip Lazarov nema to u sebi, a Kuzmanovski, iako ga je uzeo Magdeburg, još je premlad da bi presuđivao. On i Taleski trebali bi nositi Makedoniju u budućnosti.

Klasu imaju na vratima u Borku Ristovskom koji nije bez razloga donedavno bio u Barceloni, imaju je i na lijevom krilu u Manaskovu, a Stoilov je na crti i u obrani Vardarov oslonac.

Mana, također, imaju jer u protivnom ne bi izgubili od Grčke. Lazarov ne igra obranu, a kad je u igri s njim i drugi pivot Peševski, to je prilika za protivnike. I to moramo iskoristiti, a u čemu će najbolje pomoći Červar koji ih poznaje u dušu.

Primjer nam mora biti Krakow prije tri godine kada smo ih u drugom krugu razbili s deset razlike, a sada definitivno nisu puno bolji. Namučili su nas pošteno godinu ranije u Kataru prije kojeg nismo igrali 17 godina. Na EP-u u Italiji slavili smo s 28:21, a u kvalifikacijama za to Prvenstvo izgubili smo jedini put u vrućem Skoplju.

Za to smo im opasno uzvratili samo koji dan kasnije u Karlovcu.

EP 2016. (drugi krug) Hrvatska – Makedonija 34:24

”Propustili ste utakmicu? Sve snimke utakmica možete besplatno pogledati u RTLplay digitalnoj videoteci.”