HR-SPORT: Ovo je 10 događaja zbog kojih 2018. ulazi u povijest

Photo: Igor Kralj/PIXSELL

Rijetko koja godina je po pitanju hrvatskog sporta bila uspješna kao 2018., a mi smo izdvojili 10 događaja zbog kojih ulazi u povijest

 

Više u VIDEOPRILOGU IZNAD!

Rijetko koje godine su hrvatski sportaši na svim poljima bili toliko uspješni kao u minuloj 2018. godini. Dobili smo svjetske prvake u karateu, veslanju, peterostruku europsku prvakinju u bacanju diska, tenisači su ponovno osvojili Davis Cup, ‘Vatreni’ su sa Svjetskog prvenstva donijeli srebro a Luka Modrić prekinuo je desetljeće dominacije Cristiana Ronalda i Lionela Messija. Za kraj godine izdvajamo 10 sportskih događaja zbog kojih će Hrvatska zauvijek pamtiti 2018. godinu.

10. Neviđena dominacija Sandre Perković
Rijetko tko je u svijetu sporta na svom ‘teritoriju’ toliko dominantan poput naše diskašice Sandre Perković.

U kolovozu ove godine, Sandra je oborila rekord i postala jedina atletičarka u povijesti sa četiri europska naslova. Njezin disk u Berlinu je letio 67,62 metra, a koliko je dominantna u svojoj disciplini, najbolje možda oslikava činjenica kako je drugoplasirana na tom natjecanju, domaća Nadine Müller disk bacila “samo” 63 metra!

Nakon što je bila najbolja u Barceloni 2010. godine, Helsinkiju 2012., Zurichu 2014. godine i Amsterdamu 2016. godine, nezaustavljiva Sandra slavila je i u Berlinu i iza sebe ostavila bacačicu kugle Nadeždu Čižovu i daljašicu Heike Drechsler s četiri europska naslova.

9. Sinkovići na vrhu bez obzira na disciplinu
Što je Sandra Perković u atletici, to su na svoj način i braća Sinković u veslanju.

Na počecima svojih karijera, Sinkovići su s Damirom Martinom i Davidom Šainom po dva puta (2010. i 2013.) osvajali svjetsko zlato u četvercu na pariće. Uslijedio prelazak u dvojac na pariće, u kojem su došli do još dva naslova svjetskog prvaka (2014. i 2015. godine).

Uslijedilo je olimpijsko zlato u Riju, nakon čega su ponovno promijenili disciplinu i prešli na disciplinu ‘rimen’ – dvojac bez kormilara. Ni to im nije nimalo poremetilo pobjedničku tradiciju. Na svjetskom veslačkom prvenstvu u Plovdivu Martin i Valent su dominirali od samog starta finalne utrke i na koncu se okitili petim naslovom svjetskih prvaka!

Photo: Srdjan Ilic/PIXSELL

Kad sve zbrojimo, braća Sinković na različitim su natjecanjima ‘pokupili’ čak sedam svjetskih odličja, od kojih je najviše bilo onih zlatnoga sjaja. Nevjerojatna statistika!

8. Dinamo srušio prokletstvo staro 49 godina
Nakon niza godina u kojima su se redali neuspjesi, a ‘modri’ su europskim momčadima služili kao boksačka vreća i momčad za usavršavanje statistike, trener Nenad Bjelica ove je jeseni konačno nanio melem na silne rane navijača Dinama.

U skupini Europske lige s Fenerbahčeom, Anderlechtom i slovačkom Trnavom, Dinamo se prošetao skupinom i kao prvoplasirana momčad osigurao europsko proljeće, što se na Maksimiru nije dogodilo od davne 1969. kad su bili u drugoj fazi Kupa pobjednika kupova.

Photo: Goran Stanzl/PIXSELL

Način na koji su to izveli doista je impresivan – u prve četiri utakmice grupne faze ‘modri’ su upisali četiri pobjede, a zatim su, kad je proljeće već bilo osigurano, odigrali još dva remija i sačuvali netaknutu mrežu.

U 1/16 finala Dinamo je izvukao slovačku Viktoriju Plzen, koja je prvi dio sezone igrala Ligu prvaka, ali je završila na trećem mjestu skupine i tako se našla u ždrijebu nokaut faze Europske lige. Može li se nevjerojatna europska sezona Dinama nastaviti, saznat ćemo u veljači, prva utakmica igra se u Plzenu 14. veljače.

7. Bogdanović postao najbolji tricaš NBA-a
Da je Bogdanović trenutno daleko najbolji hrvatski košarkaš, svima nam je već odavno poznato. No igru kakvu prikazuje ove sezone u dresu Indiana Pacersa je malo tko očekivao.

U rosteru trenera Natea McMillana, naš Babo pronašao je mjesto pod suncem i izborio startnu petorku još prošle godine, no od starta ove sezone sve njegove vrline dolaze do punog izražaja, dok mane ostaju vješto sakrivene.

Početkom studenog Bojan je u pet uzastopnih NBA utakmica ubacio više od 20 koševa i upravo tad se pojavila nevjerojatna vijest – s nešto većim postotkom od 52 %, Bogdanović je postao najbolji tricaš NBA lige!

Naravno, NBA je neumoljiv, a statistike se svakodnevno mijenjaju, pa je tako Bogdanović s vremenom izgubio taj status, no činjenicu kako je hrvatski košarkaš u najjačoj ligi svijeta pored zvijezda poput Kevina Duranta, Stepha Curryja, Paula Georgea, J.J. Redicka i ostalih majstora bio najbolji u ligi u šutu za tri poena doista ne možemo zanemariti!

6. Uspjesi hrvatskih tenisača na Australian Openu
Osvajanje Davis Cupa uspjeh je za sebe, no bio bi grijeh ne spomenuti i pojedinačne uspjehe naših tenisača na ATP Touru.

Dva najznačajnija ostvarili su Marin Čilić i naš specijalist u parovima Mate Pavić.

Nakon što je prople godine došao do finala Wimbledona, Marin Čilić na samom početku 2018. dogurao je do finala još jednog Grand Slama, Australian Opena. Ondje ga je dočekao isti protivnik, neuništivi Roger Federer, koji je unatoč sjajnom Marinovom otporu ipak slavio 3:2 u setovima i tako uzeo svoj 20. Grand Slam naslov u jubilarnom 30. finalu karijere!

Photo: Dino Stanin/PIXSELL

Mnogo uspješniji od njega bio je Mate Pavić, koji je u razmaku manjem od 24 sata na istom turniru osvojio dva naslova!

Pavić je prvo u paru s Austrijancem Oliverom Marachom svladao kolumbijski dvojac Cabal-Farah za titulu u parovima, a zatim je u mješovitim parovima s Kanađankom Gabrielom Dabrowskom slavio protiv mađarsko-indijske kombinacije za drugu titulu na prvom Grand Slam turniru sezone! Sve je kulminiralo Pavićevim skokom na 1. mjesto ATP ljestvice parova. Na koncu su ga s nje skinuli neuništivi braća Bryan, no nakon ovakve godine, tko Paviću može išta zamjeriti?

5. Niko Kovač zasjeo na klupu bavarskog diva
Da se naporan rad i strpljenje isplati, možda je najbolji dokaz naš bivši izbornik Niko Kovač.

Poznat po svojoj radnoj etici i disciplini, Kovač je u dvije godine na klupi Eintrachta iz Frankfurta od davljenika Bundeslige napravio europsku momčad i ozbiljnog takmaca i za najveće momčadi.

U prvoj sezoni doveo je klub do finala Njemačkog kupa, prvog nakon 2006. godine, u kojem je ipak pokleknuo od Borussije Dortmund. Sljedeća sezona bila je kudikamo uspješnija, Kovač je ponovno došao do finala, no ovaj put je svladao Bayern iz Munchena i donio u Frankfurt prvu titulu od 1988. godine.

Koliko je dobro radio, prepoznali su i iz tabora njegove posljednje žrtve, pa je tako u ljeto 2018. Kovač zasjeo na klupu najveće njemačke momčadi. Iako je u listopadu i studenom bio u dubokoj krizi, Kovačev Bayern krajem godine vratio se prepoznatljivoj igri, smanjili su zaostatak za vodećom Borussijom na šest bodova, a hrvatski stručnjak ponovno ima podršku kako klupske uprave, tako i navijača!

4. Hrgović potvrdio kvalitetu
Nakon što je na Olimpijskim igrama u Riju osvojio broncu, što je bila prva boksačka medalja za Hrvatsku od samostalnosti, Hrgović je svoju kvalitetu potvrdio i u profesionalnim boksačkim vodama.

Photo: Jurica Galoic/PIXSELL

U sedam dosadašnjih borbi u profesionalnoj karijeri, ‘Hrga’ je upisao isto toliko pobjeda! Statistika koja se nikako ne smije zanemariti, unatoč laičkim osporavanjima kako nasuprot ringa još uvijek nije imao pravog protivnika. Hrgović zna što radi, svojim putem ide polako, postepeno, s očima usmjerenima na cilj, na najveće boksačke naslove.

Jedan od njih stigao je već ove godine. Početkom rujna u zagrebačkoj Areni Hrgović je nokautom protiv Amira Mansoura u 3. rundi osvojio naslov WBC interkontinentalnog prvaka! Bio je to, usput rečeno, prvi nokaut u karijeri spomenutog Mansoura, i to tek u 27. borbi karijere.

Hrgović je tako opravdao svoj nadimak zvijer, ‘El Animal’, potvrdio svoju kvalitetu i nastavio put ka zvijezdama!

3. Dobili smo i svjetskog prvaka u karateu
Početkom studenog u Madridu je održano Svjetsko prvenstvo u karateu, a jedan od naših predstavnika, Ivan Kvesić, iz španjolske prijestolnice se vratio sa zlatom oko vrata!

To je bila 94. hrvatska seniorska medalja na svjetskim i europskim prvenstvima od hrvatske samostalnosti, ali i tek treće hrvatsko svjetsko zlato u povijesti toga sporta – nakon Juniora Lefevrea iz Munchena 2000. godine u open kategoriji, te Danila Domdjonija iz 2008.- u Tokiju (-60 kg).

Photo: Josip Regovic/PIXSELL

Rođen i odrastao u Širokom Brijegu, ovaj 22-godišnjak priznao je da mu je najveći uzor bio brat Anđelo, koji je inače, na SP-u 2016. godine osvojio broncu.

“Svjestan sam činjenice da sam ostao svjetski prvak, ali ne i težine koju ta titula ima sama po sebi. Djeluje mi nestvarno i danas kada kažem za sebe da sam prvak svijeta”, prepričao je za Vijesti.hr svoje prve dojmove nakon osvojenog zlata.

2. Hrvatskoj drugi Davis Cup
Krajem godine hrvatska Davis Cup reprezentacija na gostujućem terenu u Lilleu svladala je Francusku i osvojila drugu Davis Cup titulu.

Prvog dana finala, Ćorić je ‘pomeo’ Chardyja, a Čilić Tsongu i već smo bili u prednosti 2:0. Drugog dana u nadmetanju parova Herbert i Mahut su bili bolji od Dodiga i Pavića i nakratko su odgodili hrvatsko slavlje, no poučen lošim iskustvom, Čilić nije dao da mu se ponovi 2016. godina kad je u Areni pao protiv Del Potra i izgubio ključan meč finala protiv Argentine.

Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL

U prvom meču trećeg dana finala, Čilić je razbio Lucasa Pouillea s 3:0 i donio Hrvatskoj drugu Davis Cup titulu. Ovaj uspjeh je posebno značajan pošto je ovo ujedno bilo i posljednje izdanje Davis Cupa u formatu kakvog ga znamo.

1. Uspjeh ‘Vatrenih’ i godina Luke Modrića
Očekivano, na prvo smo mjesto stavili uspjeh nogometne reprezentacije na Mundijalu u Rusiji.

Uz dužno poštovanje svim ostalim uspjesima manje popularnih sportaša u manje popularnim sportovima, biti 2. na svijetu u najpopularnijem sportu, sportu koji se igra u svakom kutku globusa, ipak je nešto posebno i ipak je najviše odjeknuo ove godine.

U Rusiji su redom padali Nigerija, Argentina, Island, Danska, Rusija i Engleska, da bi nas u finalu zaustavila Francuska. Tugovali smo tog dana, ali još nismo ni bili svjesni što smo ostvarili. Bila je to kulminacija svega onoga za što su ‘Vatreni’ dali naslutiti da su sposobni tijekom posljednjih desetak godina i na posljednjih nekoliko turnira na kojima je nedostajalo malo sportske sreće.

Photo: Igor Kralj/PIXSELL

Vatrene je do uspjeha predvodio kapetan Luka Modrić, koji je u konačnici dobio nagradu za najboljeg igrača prvenstva, a godinu je zaključio u spektakularnom tonu.

Prethodno je osvojio treću uzastopnu i ukupno četvrtu Ligu prvaka s Realom, a nakon prvenstva uslijedilo je još pregršt nagrada. UEFA-in Player Of The Year, FIFA-in The Best, Zlatna lopta France Footballa, igrač godine u izboru Guardiana, najbolji sportaš Hrvatske u izboru SN-a… Nagrade koje je Luka osvojio nema smisla ni nabrajati…

Photo: Igor Kralj/PIXSELL

Kako je rekao izbornik Dalić nakon dodjele Zlatne lopte, na kojoj je Modrić usput rečeno, prekinuo desetogodišnju dominaciju Messija i Ronalda, “Messi možda jest najbolji nogometaš na svijetu, ali ova je godina po svemu bila Lukina”.

I doista jest. Godina Luke Modrića, godina hrvatske nogometne reprezentacije, teniske reprezentacije, karatista, Sandre Perković, braće Sinković i svih ostalih sportskih velikana za koje u ovom tekstu nije bilo mjesta. 2018. godina je bila godina hrvatskog sporta i po tome će nam zauvijek ostati u sjećanju!

I. Blažević

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari