Nova pravila o posjedovanju oružja razbjesnila liječnike: ‘Nitko nas ništa nije pitao’

Od početka studenog na snazi je novi Zakon o posjedovanju oružja

 

Više u VIDEOPRILOGU IZNAD!

Vlasnici oružja više ne moraju na obvezni zdravstveni pregled svakih pet godina. Sada je sva odgovornost na liječnicima obiteljske medicine koji zdravstvene promjene vlasnika moraju prijaviti policiji. Liječnike je to naljutilo jer ne žele prezeti takvu odgovornost za dozvole za oružje. Stručnjaci pozdravljaju nova pravila i tvrde kako su vlasnici oružja s dozvolom odgovorni ljudi.

Streljana je najsigurnije mjesto za one koji vole vatreno oružje, ali i ovdje vrijede stroga pravila.

“Streljanu mogu koristiti, prema Zakonu, vlastito oružje ili ovlaštene službene osobe za obavljanje svog posla. Moraju imati oružani list za građane”, pojasnio nam je Rajko Radmilović, vlasnik streljane.

Od početka studenog na snazi je novi Zakon o posjedovanju oružja. Na izmjene su reagirali iz Koordinacije hrvatske obiteljske medicine. Kažu, liječnike nitko ništa nije pitao prije nego se zakon mijenjao, a sada svaku promjenu zdravstvenog stanja pacijenta koji posjeduje oružje moraju prijaviti policiji. Smatraju da je zakon u tom smislu preopćenit.

“To znači da ću ja pacijenta koji ima vrtoglavicu, morati odmah prijaviti jer i to može promijeniti njegovo zdravstveno stanje. Pacijenta s astmom, pacijenta koji kaže ‘trne mi ruka’… Pacijenta od najbanalnijih do ozbiljnih razloga mi sada po Zakonu bi svakog takvog pacijenta morali prijaviti”, ispričala je Dijana Ramić Severinac, liječnica obiteljske medicine.

Nakon prijave, policija poziva vlasnika oružja na izvanredni liječnički pregled. Novost je i da je ukinut obavezni zdravstveni pregled svakih 5 godina za one koji posjeduju oružje. U lovačkom savezu pozdravljaju tu novinu.

“Naše mišljenje i stav je bio da to nema nikakvog utjecaja na sigurnost niti bilo kakve probleme.U svim ostalim članicama EU liječnička ne postoji”, komentirao je Ivica Budor, tajnik Hrvatskog lovačkog saveza.

U Hrvatskoj je registrirano preko 250 tisuća komada vatrenog oružja. Stručnjaci tvrde da imamo jedan od rigoroznijih Zakona u Europi. Kaznena djela koja su počinjena vatrenim oružjem većinom su počinjena onim ilegalnim.

“Nisu problem za opću sigurnost građana legalni posjednici vatrenog oružja. Radi se o odgovornim i poštenim ljudima koji su zadovoljili ono što zakon i zakonodavac od njih traži. Jednostavno problem je ilegalno oruže”, smatra Dubravko Gvozdanović, sudski vještak za oružje.

Svi koji ilegalno posjeduju, mogu ga predati policiji bez sankcija, ali ga nikako ne smiju sami nositi u policijsku stanicu već policija sama dolazi po oružje.
Goran Latković

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari