Priprema li se privatizacija zdravstva: ‘Ministar novim zakonom potiče iseljavanje ljudi’

Photo: Ilustracija (Tomislav Miletic/PIXSELL)

Javnost je zasada oko zakona podijeljen. No i jedni i drugi od Zakona očekuju mnogo- pacijenti kvalitetniju uslugu, a liječnici bolje uvjete rada

Kako ćemo se se ubuduće liječiti i slijede li novi nameti na zdravlje – znat ćemo uskoro. Krajem tjedna, naime, završava javna rasprava o novom Zakonu o zdravstvenoj zaštiti.

Podržavaju ga obiteljski liječnici i ministar zdravstva, a protive mu se žestoko pacijenti koji strahuju od privatizacije javnog zdravstva.

Stiže li privatizacija zdravstva ili se novim Zakonom otvaraju vrata većim pravima pacijenata? Provjerili smo to s obiteljskim liječnicima za koje dileme nema.

”Žalosno je da se pacijente plaši nekakvim dodatnim financijskim opterećenjem, ništa se za njih u tom smislu promijeniti neće osim što mogu očekivati boljitak, poboljšanje kvalitete usluge što je nama primarno”, ističe Davorka Došen Mrak, liječnica obiteljske medicine.

Inače, prema prijedlogu Zakona o zdravstvenoj zaštiti svi obiteljski liječnici imali bi mogućnost odlaska u privatnu ordinaciju. To može donijeti samo benefite pacijentima, poručuje naša sugovornica koja je prije tri mjeseca otišla u koncesiju.

U njenoj ordinaciji od tada se može izvaditi krv, a krenula je i s nabavom nove opreme.

”Nabavila sam inhalator, a koji smanjuje duljinu kod akutnih respiratornih problema. Oni su jedan od vodećih uzroka bolovanja i odsutnosti s posla”, tvrdi gospođa Došen.

No s druge strane, tlak raste udrugama pacijenata, jer smatraju da Zakon uništava domove zdravlja.

”On tajkunizira potpuno primarnu zdravstvenu zaštitu. Ovaj zakon će iseliti ljude iz siromašnijih krajeva, manjih gradova i općina te će ih prisliti na bježanje u velike centre poput Zagreba ili Splita…”, mišljenja je Marijo Drlje iz Udruge hrvatskih pacijenata.

Ali čemu sve rasprave kad ministar kaže da će novim zakonom zdravstvo biti bolje i uređenije, a najviše koristi kaže, imat će pacijenti.

”Ovo nije privatizacija, ovo je uređenje hrvatskog zdravstvenog sustava. Ovdje se ne mijenja način osiguranja i ono što može pacijent dobiti iz svog osiguranja. Ovdje se samo mijenjaju obveze liječnika, odnosno ordinacija prema pacijentima”, poručuje Milan Kujundžić.

Javnost je zasada oko zakona podijeljen. No i jedni i drugi od Zakona očekuju mnogo- pacijenti kvalitetniju uslugu, a liječnici bolje uvjete rada.
Matea Damjanović

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari