RIJEČ STRUČNJAKA: Italija se i dalje trese, evo koja su najopasnija područja u Hrvatskoj

Najsnažniji potres u posljednjih 36 godina pogodio je središnju Italiju. S magnitudom od 6.6 stupnjeva po Rihteru potres je rušio zgrade i posijao paniku među stanovnicima talijanskih pokrajina Umbrije i Marke

Već četvrti put u samo dva mjeseca iste su regije na udaru potresa, a sreća je što ovoga puta ljudskih žrtava nije bilo, dijelom i zbog toga što su neka mjesta i oštećene zgrade već ranije evakuirane.

Ozlijeđeno je dvadesetak ljudi, a materijalna šteta je ogromna. Srušena je 600 godina stara bazilika sv. Benedikta u gradu Norčiji.

Nakon prvog udara u 7.40 uslijedilo je nekoliko desetaka novih potresa, na svu sreću slabijih udara od onog zbog kojeg je u Norčiji izbila panika i strah. Mjestu je to koje cijeli svijet gleda danas kao čudo jer iako je dio grada doslovno sravnjen sa zemljom – nitko nije poginuo.

U studiju RTL-a Danas ugostili smo seizmologa Ivicu Sovića, koji nam je otkrio nešto više o potresima i načinima kako se zaštititi ukoliko se jedan dogodi u našoj blizini.

Gospodine Sović, trebamo li se mi bojati? Jesu li potresi tako razorne snage mogući i u Hrvatskoj?

“Ne da su mogući, već su se i događali. Počevši od dubrovačkog 1667. godine, pa 1996. pored Stona magnitude 6.1, što je magnituda slična ovoj kod potresa u Italiji.”

Sad je zatreslo Italiju, je li to nagovještaj da će se tresti i Hrvatska?