Riječki liječnici odahnuli: Uspješno obavili ono što u Hrvatskoj nije uspio nitko prije njih

Foto: ilustracija

Već nekoliko dana nakon zahvata pacijenti mogu živjeti normalno. Mama nabraja što njezina Natali oduvijek želi, a tek će sada moći

 

Više u VIDEOPRILOGU IZNAD!

Riječki KBC prvi u Hrvatskoj primijenio novu metodu liječenja najčešće urođene srčane greške kod djece. Riječ je o zahvatu koji je zamijenio klasičnu operaciju na kojoj se otvara grudni koš i reže srčani mišić, a koja je komplicirana i nakon koje oporavak teče sporo.

Nakon gotovo tri sata zahvata na dvadesetogodišnjakinji, liječnički tim je odahnuo. Uspješno su obavili ono što u Hrvatskoj nije uspio nitko prije njih.

“Ta rupa koja se nalazi između dvije klijetke je bila komplicirana, tako da smo se dosta namučili, ali sve skupa uspješno je napravljeno”, kazao nam je Neven Čače, intervencijski kardiolog KBC Rijeka.

I to kroz preponske vene, a ne rezanjem grudnoga koša kao inače. Koristila se plića anestezija, trajanje zahvata skraćeno je s pet na nepuna tri sata i nema šok sobe. Mlada Riječanka ujutro će na noge. Mama je bila u ogromnome strahu otkada je saznala kako će njena kći probiti led.

“Ma ne mogu vam reći, otkad smo saznali, od prije dva tjedna, grozno, ali stvarno vam kažem, presretna sam, prezadovoljna”, komentirala je Marina Stupar, majka operirane pacijentice.

Pacijenti s tom urođenom manom imaju probleme s upalama dišnih putova, s vremenom se kod njih razvijaju srčane aritmije. u konačnici može doći do povišenog tlaka u plućima i jedino rješeneje je transplantacija i srca i pluća.

“U ovoj fazi očekujem da ćemo imati barem 20-ak, 30-ak zahvata, računam na pacijente iz cijele Hrvatske”, nadodaje Čače, intervencijski kardiolog KBC Rijeka.

Već nekoliko dana nakon zahvata pacijenti mogu živjeti normalno. Mama nabraja što njezina Natali oduvijek želi, a tek će sada moći.

“Planinarenje, možda ronjenje na dah, ima ona toga jako puno”, rekla nam je Marina Stupar, majka operirane pacijentice.

Da sve prođe u redu, pomogli su stručnjaci iz milanske pedijatrijske bolnice.

“U Italiji ovakvu metodu liječenja s kateterima kroz vene koristimo već 10 do 12 godina, a mogu reći da ti zahvati obuhvaćaju deset posto svih naših aktivnosti”, izjavio je Massimo Chessa, liječnik bolnice San Donato u MIlanu.

Hrvatska je tek počela, i to samo Rijeka. Do sutra ovom će zahvatu biti podvrgnuto petero djece od 12 do 20 godina za koje konačno počinje normalan život.
Maja Brkljača

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari