SAMO ZA ONE S JAKIM ŽIVCIMA U Rijeci izvedena operacija kakva dosad nije u Hrvatskoj

Foto: ilustracija

Operaciju su izveli predstojnik Klinike za neurokirurgiju KBC-a Rijeka prof.dr. Dinko Štimac i Laligam N. Sekhar iz SAD-a

Jučer je u Rijeci na Klinici za neurokirurgiju izvedena najsloženija bypass operacija, odnosno operacija s dvije premosnice na krvnim žilama mozga. Takav tip operacije izveden je po prvi put, i to upravo u Hrvatskoj, donosi web portal Index.hr.

Operaciju su izveli predstojnik Klinike za neurokirurgiju KBC-a Rijeka prof.dr. Dinko Štimac i Laligam N. Sekhar iz SAD-a.

Operacija je trajala od 10 do 20 sati. On i kolega iz Seattlea punih su 10 sati operirali pacijenticu koja se trenutno nalazi na odjelu intenzivne njege i dobro se oporavlja.

“Radi se o 61-godišnjoj gospođi koja je imala veliku aneurizmu (balon) na krvnoj žili mozga u kojoj su se stvarali mali ugrušci koje je struja krvi odnosila u sitne krvne žile mozga te tako uzrokovala moždane infarkte.

Na snimkama krvnih žila pokazala se komplicirana aneurizma s dva trbuha. Takve su aneurizme izrazito teške za rješavanje endovaskularnim postupkom (postupak kroz krvnu žilu i stavljanje zavojnica) te se upravo one rješavaju najsloženijim postupcima u neurokirurgiji.

To su postupci u kojima se prvo rade premosnice (bypass), a nakon toga se aneurizme isključuju iz cirkulacije. Takav je postupak primijenjen i kod spomenute gospođe”, rekao je za Index prof. Štimac.

Istaknuo je kako takvu operaciju danas u svijetu kvalitetno mogu obaviti samo tri čovjeka, a najbolji od njih je, kako kaže, profesor Sekhar koji je i vodio jučerašnju operaciju.

“U prvom aktu operacije prikazana je krvna žila na lijevoj podlaktici koja je korištena kao premosnica. U drugom aktu otvoren je vrat s lijeve strana i prikazana je velika krvna žila vrata na koju se kasnije našio jedan kraj premosnice, dok se drugi našio na krvnu žilu mozga. Treći dio bio je otvaranje glave uz prikaz krvne žile mozga i aneurizme, balona.
Iz aneurizme je izlazilo nekoliko krvnih žila koje hrane važne dijelove mozga za pokretanje ruke i noge suprotne strane. Prvo smo napravili premosnicu, koristeći krvnu žilu s lijeve ruke koja je jednim krajem našivena na krvnu žilu vrata, a drugim krajem na jednu žilu koja je izlazila iz aneurizme. U drugom aktu, krvna žila koja izlazi iz aneurizme odvojena je od nje i našivena na drugu krvnu žilu koja izlazi iz aneurizme, a onda je na te obje našivena površna temporalna arterija.

Prvi put u Hrvatskoj smo izveli operaciju u kojoj su korištene dvije premosnice, jedna s ruke i jedna od površne sljepoočne arterije.

Prof. Sekhar je rekao da ova operacija spada u kompliciranije u njegovom dugogodišnjem kirurškom radu”, objasnio je detalje operacije prof. Štimac. za Index.hr

Istaknuo je da je operacija s tehničke strane prošla izvrsno. Pacijentica se trenutno nalazi na Odjelu intenzivne njege i planira se njeno radiološko praćenje putem CT-a i angiografije.

A da bi operacija prošla bez poteškoća, pobrinuo se prof. Štimac koji je osmislio 3D model aneurizme, baš poput one koja se nalazila na mozgu pacijentice. A model je na 3D printeru izradio prof. Mladen Perinić s Tehničkog fakulteta u Rijeci. Model je napravljen u omjeri 1:1 temeljem CT snimki mozga, pa su tako cijelo vrijeme, prije i za vrijeme operacije, imali točan uvid u aneurizmu.

“Operacija je počela u 10, odnosno gospođa je uspavana u 9 ujutro, a zadnji šav je stavljen u 20 sati”, rekao nam je prof. Štimac.

Inače, jedan od vodećih kirurga današnjice, Laligam N. Sekhar, drugi put je boravio u Hrvatskoj. Prvi put ju je posjetio u prosincu 2015., kad je zajedno s prof. Štimcem izveo operaciju aneurizme pri kojoj je prvi put u svijetu korišten trodimenzionalni model krvnih žila mozga pacijentice. Taj je 3D model inovacija koju je osmislio dr. Dinko Štimac, predstojnik Klinike za neurokirurgiju riječkoga KBC-a, o čemu je Index već pisao. No ovog su puta prvi put izveli operaciju aneurizme u kojoj su koristili dvije premosnice.

Inače, prof. Sekhar i prof. Dinko Štimac dugogodišnji su prijatelji koji su se upoznali tijekom višekratnih studijskih boravaka prof. Štimca u SAD-u. Prof. Sekhar se bavi cjelokupnom neurokirurgijom, a uža polja od posebnog interesa su mu kirurgija baze lubanje i kirurgija kompliciranih aneurizmi u mozgu, po kojima je najpoznatiji na svijetu. U istraživačkom području bavi se primjenom robotike u neurokirurgiji te stem-cell terapijom u neurokirurgiji. Zaposlen je u Harborview Medical Center u Seattleu, gdje je ujedno i profesor i dopredsjednik neurokirurške katedre, donosi portal Index.hr

Martina Pauček Šljivak

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari