Županijski centar za gospodarenje otpadom Marišćina obilježio prvu godišnjicu rada

Županijski centar za gospodarenje otpadom Marišćina, prvi izgrađeni centar za gospodarenje otpadom u Republici Hrvatskoj, koji je danas u punoj funkciji, obilježio je prvu godišnjicu rada

Uoči prvog Svjetskog dana recikliranja, novog ekološkog datuma kojim se želi skrenuti pozornost na važnost usvajanja globalnog pristupa sakupljanju, obradi i korištenju otpada Županijski centar za gospodarenje otpadom Marišćina obišli su državni tajnik Ministarstva zaštite okoliša i energetike Mile Horvat, direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Dubravko Ponoš, zamjenik župana Petar Mamula i zamjenik gradonačelnika Grada Rijeke Marko Filipović.

Obilazak CZGO Marišćina

Marišćina je prvi izgrađeni centar za gospodarenje otpadom u Republici Hrvatskoj čiji je projekt ugovorilo Ministarstvo zaštite okoliša i energetike putem Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, a Ekoplus ga je kao krajnji korisnik preuzeo u veljači 2017. godine.

Unatoč brojnim izazovima i specifičnim okolnostima koje su pratile realizaciju projekta, Centar je izgrađen i stavljen u funkciju, a Primorsko-goranska županija bespovratnim sredstvima EU, prva je uspostavila sustav gospodarenja otpadom, u skladu s tada važećim europskim direktivama.

Zamjenik gradonačelnika Filipović izrazio je zadovoljstvo i ponos što je Centar već godinu dana u funkciji kao prvi takve vrste u Hrvatskoj.

„To znači da smo sve što je trebalo napravili prije vremena i u skladu sa Strategijom gospodarenja otpadom koja je bila na snazi prije 6-7 godina. Ovdje se obrađuje sav otpad s područja grada Rijeke i okolnih općina i gradova na kojima KD Čistoća obavlja svoju komunalnu djelatnost, osim onog koji se organizirano prikuplja, poput papira, stakla, metala i plastike koje KD Čistoća već 3 godine odvojeno prikuplja, za što je osigurano preko 3000 spremnika te se u Rijeci i riječkom prstenu odvojeno prikuplja i predaje na daljnje postupke oko 20% otpada, u odnosu na njegovu ukupnu količinu. Naravno da taj sustav treba unaprjeđivati, stoga s vremenom možemo očekivati da će se postotak izdvojenosti povećati“, kazao je Filipović.

Ponoš: „Kada si prvi onda je to najteže“

Direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Dubravko Ponoš je kazao kako se sustav gospodarenja otpadom u Hrvatskoj tek izgrađuje, a za Marišćinu i sve probleme na koje se nailazilo pri njegovoj izgradnji je rekao da su bili očekivani, jer kada si prvi onda je to najteže.

Zahvalivši svima koji su sudjelovali na ovom projektu, Ponoš je podsjetio na činjenicu da je Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost sufinancirao izgradnju CZGO Marišćina te izrazio uvjerenje da će i drugi centri, čija se izgradnja planira i projektira, biti uspješni poput ovog.

Priliku da obiđu Centar i dobiju vrijedna iskustva iz prve ruke iskoristili su i članovi Grupacije centara za gospodarenje otpadom pred kojima je dug put izgradnje i uspostave sustava. Hrvatska bi trebala sagraditi ukupno trinaest centara. Osim Centar za gospodarenje otpada Kaštijun u Istarskoj županiji, koji je tek mjesec dana u probnom radu, ostali centri su u fazi pripreme.

„Iza nas je prva i uspješna godina dana rada. Centar je danas u punoj funkciji i u potpunosti je opravdao investiciju, rekao je predsjednik uprave Ekoplusa Josip Dedić, koji je tijekom obilaska objašnjavao gostima daljnje korake na unaprjeđenju rada centra.

Obraćajući se medijima, zamjenik župana Petar Mamula je kazao kako Županija namjerava u suradnji s resornim ministarstvom i Fondom zaštite okoliša uspostaviti cjelokupan sustav i selekciju otpada primjerenu europskim standardima na području županije.

Horvat: „Još deset centara za gospodarenje otpadom“

Državni tajnik Ministarstva zaštite okoliša i energetike Mile Horvat je istaknuo kako Ministarstvo zaštite okoliša i energetike čini velike napore da sustigne zadane rokove u realizaciji vrlo ambicioznih planova vezanih uz otvaranje svih ostalih deset centara za gospodarenje otpadom.

„To nije nimalo lak, jednostavan niti jeftin posao. Prva karika u kružnom gospodarenju otpadom je primarna selekcija, a zadnja karika, obrada otpada i zbrinjavanje preostalog dijela komunalnog otpada koji se u tom nizu frakcija obradi u ovakvim centrima. Ovom tehnologijom to postaje proizvod koji više nije otpad i može se utržiti, dok se mehaničkom obradom dobije gorivo iz otpada. To je cilj tzv. kružne ekonomije“, kazao je Horvat.

Obilazak CZGO Marišćina obuhvatio je MBO halu i kontrolnu sobu iz koje se nadziru svi procesi, odlagališnu plohu i prihvatne bunkere, a tijekom obilaska predsjednik uprave Ekoplusa Josip Dedić davao je informacije koje se tiču tehnologije prihvata, obrade i pročišćavanja otpadnih voda.

Foto: Grad Rijeka

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari